sobota, 12 lipca 2014

Z jasnego nieba GROM!

Jednostka specjalna GROM to najlepsze co jest w polskim wojsku. Dziedziczy tradycje "Cichociemnych", a to zobowiązuje."GROM.PL 2" to drugie wydanie książki o historii i działaniach jednostki Grom. W stosunku do poprzedniego dodano około 300 nowych fotografii, w tym dotyczących "Cichociemnych" oraz żołnierzy batalionu "Parasol". Przedstawiono również szerszy kontekst działań polskich jednostek specjalnych, w tym komandosów z Lublińca. Dodano również 3 rozdziały.

Książka przedstawia historię nie tylko Gromu, lecz również Cichociemnych oraz w wersjach bardzo skróconych przedstawia między innymi SAS, SBS czy Delta Force. Każdy z dowódców jednostki ma swój biogram. Dodatkowo umieszczono informacje na temat prywatnych korporacji militarnych, historii Iraku czy też talibów. Duża ilość zdjęć jest kolejnym atutem tej pozycji. Niestety wszystkie są czarno-białe.
Lektura rozdziałów dotyczących zmagań komandosów z politykami oraz zwierzchnikami ze Sztabu Głównego odnosi się wrażenie, że Grom był czymś co dla "starej gwardii" było nie do przyjęcia i starano się "specjalsów" zrównać ze zwykłą piechotą, mimo, że byli równi najlepszym jednostkom na świecie - nawet tym, które istniały od kilkunastu lat i miały prawdziwe doświadczenie bojowe. Tym ciekawiej czytało się opisy akcji, w trakcie których operatorzy pokazywali swoją wartość pomimo braku wsparcia ze strony decydentów.
Autor, Jarosław Rybak, spędził kilka miesięcy wśród żołnierzy na misjach w Kosowie, Iraku, Afganistanie i kilku innych miejscach. Brał także udział w selekcji do Gromu i  został pierwszym dziennikarzem, który został wyróżniony Honorową Odznaką jednostki.
"GROM.PL 2" to prawie, że encyklopedia, skierowana bardziej do ludzi zainteresowanych historią i kulisami operacji jednostek specjalnych, niż do przygodnego czytelnika szukającego opowieści wojennych, choć te tutaj też się zdarzają.

Tytuł: GROM.PL 2
Autor: Jarosław Rybak
Wydawnictwo: Jeden Świat
Rok wydania: 2009
Stron: 446

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...