czwartek, 15 października 2015

Roztoczańskie opowieści grozy

Lubicie się bać? Jeżeli tak, to ta książka jest właśnie dla was. Zbiór opowiadań grozy, w którym każdy wielbiciel tego gatunku znajdzie coś dla siebie."Horror na Roztoczu 2. Insomnia" to kontynuacja antologii wydanej w 2014 roku. Tak jak część pierwsza oparta jest na koszmarach, których Łukasz Kiełbasa doświadczał, a następnie spisywał i na ich podstawie stworzył szkice opowiadań rozwinięte przez zaproszonych twórców.
W zbiorze znalazło się tym razem 15, a właściwie 16 opowiadań, gdyż jedna historia jest rozpisana w formie przerywników pomiędzy kolejnymi częściami. Ich autorami są osoby mocno związane z nurtem horrorów, powieści grozy i fantastyki - ich krótkie charakterystyki są zawarte na końcu książki, co jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż lubię wiedzieć choć trochę o ludziach, którzy biorą udział w tworzeniu tego typu pozycji.
Jak to bywa ze zbiorami umieszczone w nich utwory różnią się tematyką i stylem, choć muszę przyznać, że wszystkie opowiadania pod względem artystycznym stoją na wysokim poziomie. Tematy są różnorodne i każdy wielbiciel horrorów będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Mamy więc tu opowiadania o ludziach chorych psychicznie ("Paznokcie"), o sektach ("Sylwester"), coś w stylu koszmarnego pomieszania "Dnia świstaka" z "Na skraju jutra" ("Nadchodzą"), a nawet dosyć absurdalną fantastykę ("Pajęczak").
Trudno wybrać mi jest ulubione opowiadanie, gdyż jak wspomniałem wcześniej wszystkie prezentują porównywalną, wysoką jakość.
Książka, podobnie jak jej poprzedniczka, została wydana po zbiórce na portalu polakpotrafi.pl. Jak widać crowdfunding może również sprawdzać się w branży wydawniczej.
Atutem książki są ilustracje stworzone przez Asię Jedlińską, która stworzyła między innymi okładkę do "Człowieka z sową" Roberta Nowakowskiego. Jej rysunki, mimo że czarno-białe tworzą świetne rozszerzenie treści o stronę wizualną. Również okładka, choć w moim pojęciu nieco kiczowata, dobrze pokazuje z czym mamy do czynienia.
Podoba mi się zamysł, który towarzyszył już pierwszej antologii - osadzenie akcji na Roztoczu, czyli w okolicach Zamościa pozwala na promowanie tego regionu, który jest raczej rzadkim celem turystycznych eskapad. Skoro podobna sztuka udała się przy wsparciu telewizji w Sandomierzu, to może tutaj też da radę?
Podsumowując - dobrze napisana antologia dla wielbicieli gatunku. Może też posłużyć jako wprowadzenie dla czytelników dotychczas stroniących od opowiadań grozy.

Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi eKulturalni.pl, który jest jednym z patronów tej książki.
Zapraszam też na oficjalną stronę projektu, gdzie można pobrać między innymi grę planszową osadzoną w świecie "Horroru...".

Tytuł: Horror na Roztoczu 2: Insomnia
Autor: Łukasz Kiełbasa, Sylwia Błach, Leszek Siemiński, Dagmara Adwentowska, Juliusz Wojciechowicz, Marta Krajewska, Renata Kiszczak, Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Edward Mara, Artur Jastrzębowski
Wydawca: Drukarnia Cyfrowa Triada
Rok wydania: 2015
Stron: 348

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...