poniedziałek, 24 października 2016

Kłopoty księżniczki

21 października swoje 60 urodziny obchodziła Carrie Fisher - amerykańska aktorka, znana przede wszystkim z roli księżniczki Lei z "Gwiezdnych Wojen".Carrie Fisher jest córką aktorki Debbie Reynolds i piosenkarza Eddiego Fishera - w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych byli ówczesnymi odpowiednikami Angeliny Jolie i Brada Pitta, więc Carrie dorastała w specyficznych warunkach i  od małego miała już miano "celebrytki".

Dobrze, z ręką na sercu - jaki jeszcze film z Carrie Fisher jesteście w stanie wymienić bez zastanowienia? Szczerze przyznaję, że widziałem jakiś, ale tytułu nie pamiętam. Jakkolwiek by nie było, aktorka już zawsze będzie kojarzona z księżniczką w białej sukience z fryzurą niczym drożdżówki. Taki standardowy przykład aktorki jednej roli.
Ale książka jak sam tytuł wskazuje nie dotyczy tylko "Gwiezdnych Wojen". Właściwie to prawie w ogóle ich nie dotyczy. Film i jego następstwa stanowią zaledwie fragment historii w niej zawartej. Głównym elementem jest raczej próba poradzenia sobie z efektami terapii choroby bipolarnej, a właściwie zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Najprostszy opis tej choroby to nawracające zmiany nastroju - epizody depresyjne przeplatają się z epizodami maniakalnymi. Główna metodą leczenia są środki farmakologiczne, ale aktorka poddała się zdecydowanie bardziej bezpośrednim środkom, czyli elektrowstrząsom. Brzmi nieco archaicznie, prawda? Trudno uwierzyć, że te metody nadal są w użyciu.
Historia zawarta w książce jest krótka i mieści się na zaledwie 180 stronach, z czego kilka zajmują zdjęcia. Lektura jest szybka, ale zabawna, gdyż autorka ma ironiczny styl pisania i dobrze operuje słowem. Widać to zwłaszcza w sytuacjach kiedy opisuje wyznanie jednego z fanów, dla którego przez dziesięć lat była obiektem fantazji realizowanych 4 razy dziennie.  Problemem mogą być tylko odniesienia do sytuacji, które mogą być znane tylko osobom bardzo dobrze zaznajomionym ze światkiem celebrytów Hollywood.
Podsumowując - pozycja bardziej dla interesujących się życiem gwiazd, niż fanów "Gwiezdnych Wojen".


Tytuł: Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach / Wishful drinking
Autor: Carrie Fisher
Wydawca: Dream Books
Rok wydania: 2015 / 2008
Stron: 180

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...