poniedziałek, 10 czerwca 2019

Ewa Winnicka - Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji


Prohibicja miała uwolnić Stany Zjednoczone od alkoholizmu. Idea była szlachetna, ale tak naprawdę nigdy nie weszła w życie, gdyż przybytki serwujące mocne trunki z dnia na dzień przeniosły swoją działalność do podziemia.

Nowy Jork to prawdziwy symbol USA. W czasie o którym opowiada prezentowana książka to miasto było wrotami do Ameryki. Statki z imigrantami kończyły swój rejs w nowojorskim porcie, a ich pasażerowie zaczynali nowe życie, choć jak można się przekonać nie był to raj. W okresie ponad dziesięciu lat obowiązywania zakazu Nowy Jork skupiał jak w soczewce wszystkie problemy związane z wprowadzeniem XVIII Poprawki do konstytucji. A było ich nie mało - pracownikom zatrudnionym w przemyśle alkoholowym nie zaoferowano innego zatrudnienia, zakaz objął wszystkie gatunki trunków bez względu na ich moc, zaś mających pilnować przestrzegania prawa funkcjonariuszy było za mało i byli podatni na korupcję. Na nielegalnym alkoholu zbiło majątki nowe pokolenie gangsterów - wystarczy wspomnieć choćby "Lucky'ego" Luciano czy Ala Capone.
Jednak okres prohibicji to tylko wycinek tego, co o Nowym Jorku napisała autorka. Książka obejmuje około 50 lat i pokazuje jak zmieniało się miasto - budowa pierwszych drapaczów chmur, teatrów przy Broadwayu czy wyrastanie giełdy przy Wall Street na finansowe centrum świata. Przybliżone zostały też sylwetki znaczących artystów tamtego okresu - m.in. Francisa Scotta Fitzgeralda, George'a Gershwina oraz Jimmy'ego Durante.
Każdemu z rozdziałów towarzyszy duża ilość zdjęć, a dodatkowe informacje są zawarte w przypisach. Ponadto na końcu znajdziemy bogatą bibliografię.Tytuł: Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji
Autor: Ewa Winnicka
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2019
Stron: 255

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...