piątek, 27 listopada 2020

Vladimir Wolff - Nie czyń drugiemu

 


Młody prokurator, Rafał Adamski, po pewnej imprezie budzi się z dużą luką w pamięci. Kiedy zaczyna prowadzić sprawę ciała znalezione w kanale portowym w Świnoujściu, okazuje się że te kilka godzin urwanego filmu mogą stanowić o jego karierze, a nawet życiu.
Vladimir Wolff jest przede wszystkim znany jako autor cyklów powieści militarnych, m.in. "Stalowa kurtyna" i "Armagedon" oraz sci-fi "Pierwsze starcie". Od czasu do czasu jednak eksploruje inne gatunki literackie. "Nie czyń drugiemu" to kolejny po "Łodzi Charona" kryminał, którego akcja rozgrywa się na terenie zachodniego Pomorza. 
Głównym bohaterem jest Rafał Adamski - rozpoczynający swoją karierę prokuratorską syn znanego w Świnoujściu adwokata. Dostaje do prowadzenia śledztwo w sprawie ciała młodej kobiety znalezionego w kanale portowym. Kiedy zaczyna odkrywać kolejne fakty związane z denatką, okazuje się, że sprawa jest bardziej zagmatwana niż by sobie życzył. W tym samym czasie jego ojciec postanawia wprowadzić go w tajemnice miejscowej elity. Rafał zdaje sobie sprawę, że siatka wzajemnych interesów ma większy wpływ na miasto w którym mieszka niż oficjalne władze. Postać głównego bohatera jest dobrze napisana i jest wiarygodna - młody, chętny na awans, ale nadal zachowujący pewne standardy (no, powiedzmy, bo ma też swoje chwile kiedy o nich zapomina). Dobrze z nim współgra drugi istotny bohater, czyli podinspektor Ratyński, choć w tym wypadku autor skorzystał z gotowego wzorca na gliniarza - doświadczony, choć zmęczony życiem, bezkompromisowy policjant, który uparcie dąży do rozwiązania sprawy. Jednak tylko człowiek o takim charakterze jest w stanie pracować gdy w grę wchodzą interesy istotne z punktu widzenia państwa i jego bezpieczeństwa.
Fabuła wymyślona przez Wolffa będzie odpowiadać fanom kryminałów lekko wymieszanych z political fiction, choć mnie osobiście część związana z wątkiem ekologów tak nie do końca pasowała. Spowolniła akcję i w mojej ocenie nie wnosiła do fabuły tak wiele, jak na początku wskazywała. Niemniej jednak "Nie czyń drugiemu" to solidna pozycja w dorobku autora i jak dla mnie może on częściej sięgać po taką tematykę.


Tytuł: Nie czyń drugiemu
Autor: Vladimir Wolff
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2020
Stron: 384

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...