piątek, 1 stycznia 2021

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé - Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju

 

Mikołajek pisze list do Świętego Mikołaja. Oczywiście nie byłby sobą, gdyby jego list brzmiał, tak jak każdego innego dziecka. Oprócz tego przeżywa wiele innych przygód, nie tylko związanych ze świętami.

"Kochany Święty Mikołaju" to zbiór dziewięciu opowiadań, których głównym bohaterem jest znany rzeszom dzieci na świecie Mikołajek. Postać niesfornego chłopca została stworzona przez Rene Goscinny'ego oraz Jean-Jacques'a Sempego w drugiej połowie lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Przez ten czas wiele pokoleń dzieci miało okazję poznać przygody Mikołajka i kolegów z jego klasy - Alcesta, Kleofasa, Ezuebiusza, Joachima i innych. Historyjki są niezwykle zabawne i choć główny bohater wraz z pozostałymi broi na potęgę, to w większości wypadków jego wybryki uchodzą mu na sucho.

W przedstawianym tomiku znajdują się opowiadania wybrane z drugiego tomu nowych historii o Mikołajku. W pierwszym chłopiec pisze list do Św. Mikołaja. Oczywiście robi to w swoim stylu i pokazuje jak tego nie powinno się robić. W drugim tata głównego bohatera szykuje mieszkanie do świąt, ale wychodzi z tego "piękna katastrofa", do której tym razem chłopiec nie przyłożył ręki. Pozostałe siedem historyjek to opowieści o szkolnych perypetiach - "Wrotki" opisują jak Gotfryd przyniósł do szkoły tytułową zabawkę, w "Naszym domu" chłopcy chcą zbudować sobie dom na opuszczonym placu, ale nie potrafią dojść do porozumienia w żadnej kwestii. W następnych opowiadaniach Mikołajek idzie do fryzjera, uczy się magicznych sztuczek z kartami, ma klasówkę z arytmetyki, bawi się łódką Gotfryda oraz bardzo pomaga mamie, choć w tym ostatnim przypadku mama chyba jest innego zdania.

Jako dodatek umieszczono biografię obu twórców, które w skrócie przybliżają ich życie i twórczość.

Opowiadania o Mikołajku to gwarancja dobrej zabawy dla czytelnika w każdym wieku. Mój syn czytał pierwszą książkę jako lekturę szkolną i był niezwykle zadowolony, że ma takie wesołe historie do czytania.


Tytuł: Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju
Autor: René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Wydawca: Znak emotikon
Rok wydania: 2020
Stron: 160

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...