poniedziałek, 6 czerwca 2022

Robert A. Jensen - Gdy opadnie kurz

 


Katastrofa może trwać moment, ale naprawianie jej skutków to często praca na lata, gdyż w wielu przypadkach trzeba się zająć nie tylko samym miejscem zdarzenia, ale również pomóc krewnym ofiar lub poszkodowanych. Robert A. Jensen w swojej książce opisuje jak pomoc zmarłym może jednocześnie nieść ukojenie żywym.

Nikt nie chce katastrofy, ale ile pozornie drobnych zaniedbań może się w nie przemienić? A co zrobić jak już taki masowy wypadek się stanie? Jak pomóc tym, którzy w takich sytuacjach nie mają pewności czy ich bliscy mają się dobrze czy jednak nie mieli tego szczęścia? Autor książki - Robert A. Jensen - prowadzi firmę, która w głównej mierze zajmuje się zabezpieczaniem i porządkowaniem miejsc katastrof. On lub jego pracownicy byli niemal na każdym miejscu najtragiczniejszych zdarzeń z ostatnich dwudziestu - trzydziestu lat (zamach bombowy w budynku federalnym w Oklahoma City, tsunami w Indonezji, ludobójstwo na Bałkanach). W wielu innych przypadkach doradzali lub służyli inną pomocą przedsiębiorstwom lub władzom, które odpowiadały za dany obszar. W tym kontekście pojawia się nawet katastrofa smoleńska.

Autor - pomimo, że opisuje w większości jak zajmowali się zmarłymi - kładzie duży nacisk na fakt, że ofiary śmiertelne zasługują na godne zajęcie się nimi, choćby pod względem prawidłowej identyfikacji, jednak nie można w takich chwilach zapominać o ich bliskich. O tym, że należy im się rzetelna informacja o stanie poszkodowanych, o tym kiedy będą mogli wrócić do swoich domów czy odebrać rzeczy osobiste. Wydaje się, że są to rzeczy oczywiste, ale przetoczone w książce przykłady pokazują, że wiele instytucji czy służb za to odpowiedzialnych po prostu nie wie jak to zorganizować. A trzeba podkreślić, że śledztwa w takich przypadkach potrafią trwać miesiącami, a nawet latami. Nieraz dochodziło na tym tle do konfliktów z władzami, które chciały jak najszybciej pozbyć się problemów albo interesowały się tylko swoimi obywatelami. 

Robert A. Jensen jeszcze przed rozpoczęciem pracy w Kenyon miał do czynienia ze służbami porządkowymi. W trakcie nauki był pracownikiem biura szeryfa, a następnie w wojsku służył w jednostce zajmującej się między innymi organizacją pogrzebów żołnierzy (tak US Army ma wyspecjalizowaną jednostkę do takich spraw). Jego obecna praca nie sprowadza się tylko do sprzątania, ale zakres usług oferowanych przez jego firmę obejmuje np. uruchamianie infolinii czy wsparcie psychologiczne dla rodzin ofiar.

Podsumowując - "Gdy opadnie kurz" to zaskakująca pozycja o sprawach, które przeważnie pozostają w cieniu. Bo choć o zabójczym tsunami, które spustoszyło indonezyjskie wyspy słyszał niemal każdy, to mało kto się zastanawiał co się stało później. A to później często jest równie interesujące co sama katastrofa. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Znak literanova
Tytuł: Gdy opadnie kurz
Autor: Robert A. Jensen
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2022
Stron: 368

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...