czwartek, 27 marca 2014

Z górki na pazurki

W połowie marca w księgarniach pojawiła się najnowsza książka Marcina Ciszewskiego pod tytułem "Wiatr. Gra o najwyższą stawkę". Jest to trzecia (a chronologicznie pierwsza) część serii o Jakubie Tyszkiewiczu - policjancie z Komendy Stołecznej.
Jakub zdecydowanie nie chciał się wybierać na imprezę sylwestrową na szczycie Kasprowego Wierchu z ludźmi, których nigdy wcześniej nie widział. Gdyby wiedział co go tam czeka, to nawet obietnice jego żony Heleny czy towarzystwo jego przyjaciela i współpracownika Stanisława, nie zmusiłyby go do tej eskapady. Już jazda kolejką linową przy wietrze przekraczającym dopuszczalne normy utwierdziła go w przekonaniu, że nic dobrego nie może z tego wyjść. 


Marcin Ciszewski po raz kolejny udowodnił, że jest dobrym pisarzem w nurcie powieści sensacyjnej. Po "Mrozie" i "Upale" przedstawia historię z początku kariery Tyszkiewicza w policji. Taki zabieg może być nieco dezorientujący dla czytelników, którzy nieco później zapoznają się z serią. Jednak sama lektura jest zdecydowanym zadośćuczynieniem za to małe zamieszanie. Powieść trzyma w napięciu od pierwszej strony, choć w pewnym momencie następuje takie lekkie znużenie. Akcja na stoku góry stanowi jej pierwszy plan i trwa przez większą część książki, ale ta część jest nieco za długa. Warto jednak poznać przyczyny tych wydarzeń - różne pojmowanie interesu państwa i lojalności wobec swojego kraju połączone z dużymi pieniędzmi i władzą dają szerokie pole do nadużyć i interpretacji według własnego widzimisię. 
Bohaterowie, zarówno ci dobrzy, jak i ci źli są dobrze scharakteryzowani - każdy ma swoje indywidualne cechy i zachowania. Styl powieści jest przyjemny w odbiorze, choć niektóre opisy są nieco za długie.
Podsumowując - dobrze poprowadzona narracja, ciekawa akcja i zakulisowa intryga to niewątpliwe atuty książki. Fanów twórczości Marcina Ciszewskiego zachęcać nie muszę, dla innych będzie to okazja do poznania interesującej polskiej literatury sensacyjnej.


Tytuł: Wiatr. Gra o najwyższą stawkę
Autor: Marcin Ciszewski
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2014
Stron: 398

3 komentarze:

 1. Twój wpis zdecydowanie zachęca do przeczytania tej książki. Muszę się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twój wpis zdecydowanie zachęca do przeczytania książki. Muszę się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio była w Biedronce za 24 zł. Ewentualnie jest dostępna u mnie do pożyczenia :)

   Usuń

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...