czwartek, 11 września 2014

Łapać bandytów

Mówi się, że życie pisze najlepsze scenariusze. W przypadku książki "Gliniarz" to stwierdzenie jest nadzwyczaj prawdziwe.


Krzysztof Liedel wstąpił do policji w najtrudniejszym i jednocześnie najciekawszym momencie. Przejście od procedur i mentalności komunistycznej milicji do stanu z grubsza przypominającego służby na zachodzie było trudne i wymagało dużo pracy.
Bohater opowiada swoje przeżycia w trakcie służby, a także późniejsze jako eksperta do zwalczania terroryzmu. Pokazuje policyjną pracę od kuchni - zupełnie niepodobną do tej znanej z seriali kryminalnych. Tutaj spraw nie rozwiązywało się w ciągu jednego czy dwóch dni. Częściej niż pochwałę słyszał narzekania dlaczego to i tamto nie jest już zakończone. Czasami, aby rozwiązać sprawę potrzebny był łut szczęścia, a w niektórych przypadkach pomimo wyraźnych śladów i motywów nie można było nikomu udowodnić winy. Istotną część książki stanowi okres polowania na rosyjskich przestępców, którzy pojawili się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Żeby osiągnąć sukces potrzeba było współpracy nie tylko w kraju, ale również z milicjantami z Rosji.
Historia polskiego policjanta napisana piórem znanego między innymi z cyklu o Jakubie Tyszkiewiczu Marcina Ciszewskiego wciąga od początku. Miejscami wręcz komiczna opowieść potrafi  wraz ze zmianą opisywanej sprawy natychmiast przejść w mocno ponury ton. Z momentem gdy bohater żegna się z czynną służbą inaczej też biegnie akcja - zdarzenia są zdecydowanie wolniejsze, a opisy działań policyjnych schodzą na drugi plan. Pisarz dobrze operuje słowem, łatwo się wczuć w sytuację Krzysztofa. Daje się to odczuć zwłaszcza w scenie, gdy wraz z kolegą pojechał aresztować podejrzanego i przypadkowo trafili na uzbrojoną grupę Rosjan. Nie znajdzie się tu zbędnych opisów, poza tymi, które są wymagane dla fabuły, co zawsze jest plusem. Dodatkowo na końcu książki znajduje się krótki słownik slangu policyjnego, który pomaga zrozumieć niektóre dialogi.
"Gliniarz" to doskonała lektura dla wielbicieli sensacji i szukających interesujących opisów pracy policyjnej. Do tego historia polskiej policji w przystępnej wersji.


Tytuł: Gliniarz
Autor: Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2013
Stron: 400

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...