czwartek, 25 września 2014

Elita w obiektywie

Album "Elitarni" przedstawia żołnierzy Navy SEALs w trakcie szkolenia i walki, a także pokazuje wykorzystywane przez nich sprzęt i uzbrojenie."Foki" uchodzą za elitę elit spośród jednostek specjalnych na całym świecie. Pozycja autorstwa Marcina Raka i Michała Romanka pozwala rzeczywiście spojrzeć na żołnierzy będących członkami tej formacji.

Znane przysłowie mówi, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów i tu znajdujemy tego potwierdzenie. Większość książek opisujących kulisy akcji oddziałów specjalnych nie zawiera żadnych zdjęć, a jeżeli już się trafią to raczej czarno-białe. Pozostawia to pewien niedosyt, który ten album może zniwelować. Na 168 stronach umieszczono grubo ponad 100 kolorowych zdjęć, często na dwóch stronach. Wewnętrzne okładki zawierają fotografie operatorów w mundurach polowych oraz wyposażeniu nurka wraz z krótkimi informacjami odnośnie ubioru i elementów wyposażenia.
Album jest podzielony na kilka części, które dotyczą poszczególnych etapów rekrutacji, szkolenia i służby SEALs-ów. Dzięki temu łatwiej jest zapoznać się z interesującymi nas aspektami.
Jednak zdjęcia to nie wszystko. Każdy rozdział zawiera także informacje dodatkowe np. odnośnie znaczenia poszczególnych elementów odznaki jednostki, czyli "trójzębu" oraz wypowiedzi byłych "Fok" czy też innych wojskowych. Jedną z istotniejszych jest ta należąca do admirała Erica Olsona, byłego dowódcy USSOCOM (dowództwo operacji specjalnych), odnosząca się do obecności kobiet w szeregach "specjalsów". Temat ten w zdecydowanie męskim środowisku jest pomijany, a nie powinien.
Plusem albumu są również zdjęcia ze wspólnych akcji z GROM-em, chociaż jest ich raczej niewiele. Skoro pozycja jest skierowana na polski rynek, autorzy mogli bardziej fakt takiego współdziałania wyeksponować.
"Elitarni" jest bardzo dobrym, "wizualnym" uzupełnieniem książek o szkoleniu i działaniach "Fok" m.in. "Cel snajpera" czy w mniejszym zakresie "GROM.pl 2". Skierowany głównie do miłośników jednostek specjalnych pozwoli na ujrzenie tego, o czym przeważnie się tylko czyta.


Tytuł: Elitarni
Autor: Marcin Rak, Michał Romanek
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012
Stron: 168

2 komentarze:

  1. OOO, chętnie obejrzałabym ten album :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie oddam ;) Często był w promocji na znak.com.pl, ale teraz jest już niedostępny.

      Usuń

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...