czwartek, 14 maja 2015

Wiosenny "Fanbook"

Od kilku dni w kioskach kolejny numer czasopisma "Fanbook". Co tym razem przygotowała dla nas redakcja?


Głównym tematem jest wynik głosowania czytelników na ulubionego żyjącego polskiego autora. Najwięcej głosów oddano na Elżbietę Cherezińską - autorkę m.in. "Niewidzialnej korony". Wśród pozostałych wyróżnionych znaleźli się również Michał Gołkowski i Zbigniew Miłoszewski.

Oprócz stałych rubryk z zapowiedziami wydawniczymi, recenzjami redakcji i czytelników znalazło się miejsce na kilka wywiadów. Jeden z nich przeprowadzony został z rosyjskim historykiem Jurijem Felsztińskim. W rozmowie przybliża on kulisy dochodzenia do władzy przez oligarchów w postsowieckiej rzeczywistości Rosji. W kolejnym Ilona Kienzler prezentuje swoją książkę "Życie w PRL. I strasznie, i smiesznie", przy czym wskazuje, że to "strasznie" było jednak o wiele bardziej rozpowszechnione. Interesująco przedstawia się rozmowa z Joanna Siedlecką, która ogłoszenie Roku Witkiewiczowskiego, wspólnego dla ojca i syna, uznaje za duże nieporozumienie, gdyż syn nie chciał z ojcem mieć nic wspólnego.
Bardzo często zapomina się, że oprócz literatury na rynku znajduje się wiele pozycji poetyckich. Kilka z nich jest prezentowanych w dziale z nowościami. Dodatkowo można przeczytać wywiad z Dorotą Ryst z Salonu Literackiego oraz Pawłem Łęczukiem - współorganizatorem Poetyckiego Slalomu. Opowiadają o swoich działaniach oraz o tym, że jednak nie każdy może być poetą.
Dla fanów twórczości Małgorzaty Musierowicz przygotowany został quiz z nagrodami dotyczący postaci i wydarzeń z serii "Jeżycada". Sam nie bardzo orientuję się w tej kwestii, ale wiem, że jest spore grono miłośników tej autorki.
Ciekawym artykułem jest ten dotyczący 10 powieści, które zainspirowały czytelników do popełnienia zbrodni przeciwko drugiemu człowiekowi. Warto się przekonać jakie dzieła się znalazły w tym zestawieniu. Po większości z nich nikt by się nie spodziewał, że mogą być przyczyną takiego zachowania.
Uważam, że to dobrze, że takie pismo jest na rynku. Za niewielką cenę dostajemy całkiem sporo ciekawych artykułów i wywiadów, zwłaszcza z autorami, którzy nie zawsze są promowani.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...