czwartek, 17 września 2015

Piękno dawnych ksiąg

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Biblioteka Elbląska zorganizowała wystawę wybranych starodruków. Wśród nich można było znaleźć zarówno egzemplarze używane przez "zwykłych" czytelników, jak i unikalne wydania.

Niektóre książki trzeba trzymać na łańcuchu ;)
Niestety, nie dysponowałem odpowiednio dobrym sprzętem, więc jakoś zdjęć nie jest zbyt wysoka.

Poniżej można zobaczyć rożne rodzaje okładek skórzanych - były one bardzo drogie i tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na takie wydania.
Tutaj są przykłady tańszych opraw - częściowo pergaminowych, częściowo materiałowych.Często wykorzystywano też stare egzemplarze, których strony służyły za okładki.Przykłady ekslibrisów - te przedstawione tutaj były bardzo rozbudowane.

Poniżej pokazane są cymelia, czyli druki o szczególnej wartości. Wśród nich jest dokument lokowania zakonu cystersów w Warnbrumm (Cieplice Śląskie-Zdrój), Biblia królowej Marii z roku 1689 napisana po walijsku oraz przykład oprawy wachlarzowej.Mapa północnych obszarów obecnej Polski pochodzi z XVIII wieku


Jeden z cenniejszych eksponatów - śpiewnik liturgiczny z roku 1638.

Tutaj znajdują się zeszyty szkolne. Dwa pierwsze należały do Petera i Heinricha Remplów, pozostałe do uczniów Gimnazjum Elbląskiego.
Zakładka jest jednym z ciekawszych eksponatów. Choć wydaje się niezwykle prosta to trzeba zwrócić uwagę na precyzję jej wykonania - biała część jest wycięta ręcznie.


A tutaj już eksponaty dotyczące bezpośrednio Elbląga. Pierwsza ilustracja to wizerunek wspomnianego wcześniej Gimnazjum Elbląskiego. Trzeba pamiętać, że wtedy to była uczelnia poziomu wyższego, która cieszyła się sporym uznaniem. Obecnie w tym budynku znajduje się Muzeum Archeologiczno-Historyczne


Na kolejnych dwóch zdjęciach widać panoramę Elbląga z roku 1684 pochodzącą z dzieła Krzysztofa Hartknocha.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...