piątek, 4 marca 2016

Sztorm niesie śmierć

Richard Castle jest bohaterem serialu kryminalnego. Jego twórcy postanowili "urzeczywistnić" tę postać i tak oto na półkach księgarni pojawiły się historie z Derrickiem Stormem.Derrick Storm oficjalnie nie żyje. Jednak jak to po śmierci bywa jego były szef ma dla niego jeszcze jedno zadanie. Porwany został pasierb jednego z wpływowych senatorów. Storm ma odnaleźć ludzi, którzy to zrobili i dowiedzieć dlaczego.

Postać Richarda Castle'a  już kilkukrotnie przewijała przez mój blog - opisywałem serial (nie tylko ja go oglądam, bo Remigiusz Mróz wspomina o nim ustami Szrebskiej w "Ekspozycji") i połączone z nim dwie książki o przygodach Nikki Heat, czyli "Fala upału" i "Nagi żar". Teraz pora na to, co według twórców spowodowało, że Ricky jest bogaty i sławny.
"Ostateczny Sztorm" to zbiór trzech pierwszych historii o prywatnym detektywie, który za namową agentki CIA zaczyna współpracować z "Firmą". Niestety, w pewnym momencie jedna z akcji zamienia się w krwawą jatkę. Storm postanawia odejść, ale nie jest to takie proste - dla innych musi umrzeć.
Znamy to prawda? Jeżeli kiedyś czytaliście więcej niż jedną powieść sensacyjną albo chociaż widzieliście parę filmów to większość motywów z tej trylogii będzie wam znana. Porwanie pasierba senatora okazuje się tylko przykrywką, a na jaw wychodzi kilka brudnych spraw. Derrick zostaje wplątany w międzynarodową politykę, a za wszystkim stoją pieniądze - tym razem naprawdę ogromne. Fabuła jest do bólu schematyczna, ale wiecie co - już dawno mi się tak szybko nie czytało książki. Niby wiedziałem, co może być dalej, ale mimo wszystko wciągnąłem się w historię i lekturę skończyłem w jeden dzień.
To, że te trzy części zostały wydane zbiorczo to bardzo dobry pomysł - powinno się je czytać razem, gdyż ilością stron (mniej więcej po 120 na każdą) bardziej przypominają opowiadania niż pełnoprawne książki. Minusem jest to, że w drugiej i trzeciej części przypomina się czytelnikowi co się działo wcześniej.
Podsumowując - przede wszystkim pozycja dla fanów Castle'a. Ci, którzy szukają szybkiej sensacyjnej lektury, np. na podróż pociągiem, też będą zadowoleni. Jeżeli zaś ktoś gustuje w skomplikowanych intrygach czy niejednoznacznych bohaterach, to raczej się rozczaruje.


Tytuł: Ostateczny Sztorm / The Ultimate Storm
Autor: Richard Castle
Wydawca: 12 Posterunek
Rok wydania: 2015
Stron: 364

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...