wtorek, 29 marca 2016

Koniec wojny?

Marcin Ciszewski powraca z kolejną częścią swojego sztandarowego cyklu o żołnierzach przeniesionych w czasy drugiej wojny światowej.


Oddziały AK przy wsparciu przybyszów z przyszłości wygrały powstanie warszawskie. W stolicy pojawiają się przedstawiciele polskiego rządu. Jednak widmo komunizmu wisi nad dalszymi losami Polski. Żołnierze PSBR podejmują działania w celu zmiany biegu historii.


Wydarzenia dwudziestego wieku nie były dla naszego kraju korzystne. Krótki okres niepodległości został brutalnie zakończony faszystowską agresją, a przez kolejne 50 lat nie mogliśmy w pełni o sobie stanowić. Nic więc w tym dziwnego, że chociaż w książkach próbujemy zmienić to, co się stało. Cykl wojenny Marcina Ciszewskiego jest chyba najciekawszą wersją alternatywnej historii. Żołnierze wyszkoleni według najlepszych standardów, wyposażenie i uzbrojenie, choć nie najnowsze, to i tak o kilka generacji wyprzedzające to z roku 1939 oraz wiedza o tym jak potoczą się losy Polski.
Autor ciekawie przedstawia sytuację bohaterów - zostali uwięzieni w przeszłości, walczą już 5 lat a oprócz Niemców muszą także unikać Sowietów, którzy zdają sobie sprawę z tego kim są członkowie specjalnego oddziału Armii Krajowej. Większość z nich chciałaby zacząć żyć normalnie, założyć rodziny, przestać się bać. Pozostaje jednak kwestia tego jak będzie wyglądał kraj, w którym spędzą resztę swoich dni. Kapitan Leszek Jamróz postanawia podjąć ostatnie działania, aby dać Polakom lepszą przyszłość. Targają nim dylematy, gdyż stworzony przez niego plan zakłada, że posunie się do rzeczy, które mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno w przypadku sukcesu, jak i porażki. Ciszewski też dobrze przedstawia konflikty wewnątrz grupy, choć mają one tu nieco mniejszą skalę niż w poprzednich częściach.
Książka jest napisana bardzo przystępnym stylem, atutem są sceny batalistyczne, choć jest ich tutaj mniej.
Ponieważ autor ma tendencję do pisania kolejnych części niekoniecznie w kolejności chronologicznej dla czytelników dopiero wchodzących w cykl przygotowałem małą ściągę:
  1. www.1939.com.pl
  2. Major
  3. www.1944.waw.pl
  4. [Porucznik Jamróz] - audiobook, w formie pisemnej zawarty w "Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz" oraz stanowi początek "Kapitana..."
  5. Kapitan Jamróz
  6. www.ru2012.pl
  7. www.afgan.com.pl
Podsumowując - bardzo dobra kontynuacja jednej z moich ulubionych serii. Może teraz czas na nowe przygody Jakuba Tyszkiewicza?


Tytuł: Kapitan Jamróz
Autor: Marcin Ciszewski
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2016
Stron: 331

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...