środa, 16 listopada 2016

W pajęczej sieci wywiadu

Tomasz Sekielski jest znany głównie jako dziennikarz stacji TVN. W 2012 roku wydał swoją pierwszą książkę pt. "Sejf".Dziennikarz Artur Solski zostaje wysłany na Podlasie, aby zrobić reporterską "zapchajdziurę". Przypadkowo trafia na miejsce zbrodni, gdzie policja odnajduje zwłoki pozbawione twarzy. Sprawa się komplikuje, kiedy pojawiają się oficerowie wywiadu.

Stali czytelnicy mojego bloga wiedzą, że historie z nurtu political fiction są tym, co bardzo często się tu pojawiają. Kiedy więc na blogu Zuzanny zobaczyłem recenzję "Sejfu" wiedziałem, że to coś dla mnie. :)
Głównym bohaterem książki jest dziennikarz Artur Solski. Kiedyś był dziennikarzem śledczym, ale jego stacja wyczuła interes w sprzyjaniu obozowi władzy i nie grzebaniu w kontrowersyjnych tematach. Jest to powodem frustracji Artura, który dogrzebał się do ciekawej sprawy, ale kolidującej z "linią programową". Tomasz Sekielski korzysta tu z okazji, aby przedstawić jak dzisiaj wygląda dziennikarstwo w tak zwanym "mainstreamie" (dla chcących nieco rozszerzyć swoją wiedzę o tym zagadnieniu polecam wywiad z autorem w magazynie "Pocisk"). Kiedy kłóci się o to ze swoim przełożonym w "nagrodę"zostaje wysłany na Podlasie zrobić reportaż o zielarce.
Drugim bohaterem jest młodszy inspektor Waldemar Darski - komendant posterunku w Siemiatyczach. Jest typowym policjantem, który pracę w organach ścigania zaczynał jeszcze za czasów PRL. Teraz mu brakuje kilku miesięcy do emerytury. Udział w sprawie ma być dla niego sposobem udowodnienia sobie, że jeszcze jest w stanie coś zrobić, że nie przyspawał się do stołka na amen. Będzie go to jednak dużo kosztować.
Po drugiej stronie stoją oficerowie wywiadu, dla których współpraca Darskiego i Solskiego nie jest na rękę. Podsłuchy, donosy, nasyłanie kontroli a nawet kolejne trupy - nie ma żadnych metod po które by nie sięgnęli żeby ukryć swoje manipulacje. Mamy tutaj ciekawy obraz służb, które praktycznie działają poza kontrolą.
W fabule przeplata się kilka wątków - początkowo wydających się odrębnymi sprawami. W zakończeniu jednak autor sprawnie je łączy, dając czytelnikowi sporo zaskoczeń, zwłaszcza w kwestii znajomości głównych bohaterów. Książkę zaś czyta się szybko, gdyż jest napisana łatwym językiem, choć zdecydowanie w męskim stylu (spora ilość wulgaryzmów).
Podsumowując - ciekawa fikcja polityczna o brudnych zagrywkach wywiadu osadzona w naszej rzeczywistości. Z pewnością sięgnę po ciąg dalszy.


Tytuł: Sejf
Autor: Tomasz Sekielski
Wydawca: Rebis
Rok wydania: 2012
Stron: 344

4 komentarze:

 1. Fajna, ciekawa recenzja i książka tematycznie mi odpowiada a jakoś nie umiem się do niej już długo przekonać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak mam z Severskim. Przeczytałem pierwszą część i było fajnie, ale nie mogę się przekonać do kolejnych.

   Usuń
 2. Wiedziałam, że Ci się spodoba ;). A powiedz znasz serial "Pakt"? Bo zaintrygowała mnie ostatnio zapowiedź. Znajdę go w cyklu "Czytalski ogląda"? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ze słyszenia, jeszcze nie oglądałem, ale chyba nadrobię i pojawi się na blogu :)

   Usuń

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...