środa, 31 października 2018

Jakub Pawełek - Arktyczny brzask


Rok 2025. Rosja po wojnie z Chinami została pozbawiona źródeł surowców na Syberii. Władimir Putin postanawia więc skierować swoje ręce ku Arktyce. Przeciwko niemu stają jednak Stany Zjednoczone oraz kilka państw europejskich.

"Arktyczny brzask" to piąta cześć cyklu "Przymierze". Autor przedstawia w nim alternatywną wersje historii, w której Chiny zaatakowały Rosję. W takiej sytuacji kraje dotychczas odczuwające zagrożenie ze strony Federacji miały szansę zaatakować ja i ostatecznie dobić. Jednak pod wpływem polskiego prezydenta udzieliło one wsparcia i ostatecznie Chińczycy zostali odparci.
Po dziesięciu latach jednak jedność Przymierza zostaje wystawiona na próbę. Prezydent Putin samodzielnie podejmuje decyzję o rozpoczęciu eksploatacji złóż surowców w Arktyce. Przeciwko jego zapędom stają Stany Zjednoczone popierane przez kraje europejskie i trzech członków Przymierza. Konflikt eskaluje bardzo szybko i w pewnym momencie spełniają się wizje z czasów zimnej wojny - USA otwarcie wypowiada wojnę Rosji i wysyła wojska na jej terytorium.
W książce przeplata się kilka wątków. Najbardziej znaczący z nich to oczywiście działania głównego członka Przymierza i konflikt wewnątrz tego paktu. Autor bardzo dobrze oddał tu charakter prezydenta Rosji jako człowieka, który dla swojego kraju jest w stanie rozpętać kolejną wojnę, bo uważa, że to co kryje się pod lodem Arktyki mu się należy i basta. Putin ma również inny powód do działania, ale nie jest on jasno określony. Po przeciwnej stronie mamy również charyzmatycznego i bezwzględnego przywódcę - Alberta Armitage'a. Jest on nastawiony na siłowe rozwiązanie kwestii spornych i nie waha się użyć do tego celu wszystkich dostępnych środków. Na wspomnienie zasługuje jeszcze polski prezydent - Henryk Żuławski. Jego działania przeciwstawiają się idei paktu przeciwko Chinom, ale musi ratować kraj przez niechybną wojną. Między tymi stronami jest jeszcze jeden gracz - chińska korporacja Harmonia, której cele nie są do końca przedstawione, ale można przewidywać, że w kolejnej (lub kolejnych) części cyklu będzie ona próbowała zmienić stosunek sił albo nawet wyeliminować którąś ze stron. Pomiędzy tymi zdarzeniami mamy jeszcze akcję jednostki specjalnej Radegast, a raczej jej członków, którzy postanawiają odbić swojego towarzysza broni z chińskiego więzienia. Jest jeszcze sprawa zamachu terrorystycznego na belgijskie lotnisko, która również ma drugie dno. Tak więc akcji w tej powieści nie brakuje, choć aby w pełni zrozumieć co się dzieje i dlaczego, warto znać poprzednie części, gdyż różne postacie wielokrotnie odnoszą się wydarzeń opisanych we wcześniejszych tomach.
Oprócz ciekawych bohaterów mamy również bardzo dobrze rozpisane sceny batalistyczne, które przecież stanowią esencję tego gatunku. A ponieważ akcja dzieje się w przyszłości dostajemy również sporo futurystycznych gadżetów typu mikrodrony skanujące, elektroniczne siatki maskujące czy egzoszkielety wykorzystywane w warunkach bojowych.


Tytuł: Arktyczny brzask
Autor: Jakub Pawełek
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2018
Stron: 464

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...