sobota, 13 lipca 2019

Paul Britton - Mordercza układanka

Paul Britton to psycholog kryminalny z wieloletnim doświadczeniem. "Mordercza układanka" to jego druga książka - po "Profilu mordercy", która została wydana w Polsce. Opisuje w niej kilka przypadków, z którymi się zetknął zarówno w zaciszu swojego gabinetu, jak i w ramach współpracy z policją.

Psychologia kryminalna to bardzo skomplikowana dziedzina. Składa się na nią nie tylko wiedza o tym jak działa psychika człowieka, lecz również wiele zagadnień kojarzonych z kryminalistyką. Britton opisuje w książce swoje doświadczenia - od rozpoczęcia pracy po studiach, poprzez szkolenia związane z działaniami śledczych po pracę w charakterze m.in. profilera policyjnego.
W trakcie lektury poznajemy historię kilku pacjentów oraz śledztw, w których policja potrzebowała pomocy od doświadczonego psychologa. Jednym z opisywanych przypadków była sprawa, w której zabójca pozostawiał ciała kobiet w krzakach przy mało uczęszczanych drogach. Britton stworzył profil, który miał pomóc w schwytaniu sprawcy. Podobnie było w przypadku zabójcy żony lekarza. Stworzony przez psychologa portret pozwolił wytypować osobę, która miała się dopuścić tego czynu. W każdej takiej sprawie oprócz doświadczenia związanego z psychologią opracowanie analizy wymagało również użycia technik kryminalistycznych. Osobie wykształconej tylko w jednym kierunku rzeczy związane z tym drugim mogłyby umknąć i tym samym wypaczyć obraz sytuacji i skierować śledczych na fałszywe tropy.
Autor wybrał kilka interesujących przypadków spośród tych, z którymi miał do czynienia - zarówno jako psycholog oceniający czy osoby przebywające w zamkniętych ośrodkach mogą zostać już wypuszczone, jak i jako terapeuta. W pierwszym wypadku poznajemy Jimmy'ego. Od dziesięciu lat przebywał w odosobnieniu skazany za napad na nastolatkę. W podobnej sytuacji jest Malcolm, który napadł kobietę w jej domu, a wcześnie obserwował ją i kradł jej bieliznę. Britton musiał ocenić czy zostali wyleczeni i mogą wrócić do normalnego życia. W drugim mamy do czynienia z Rayem - który obsesyjnie pragnął zemścić się na swoim ojcu za zniszczone dzieciństwo - czy Tonym, który prowadził podwójne życie. W oczach swojej, odwiedzanej co weekend, matki był przykładnym synem, jednak na co dzień był bandytą, który łamał kości niesłownym dłużnikom. Szczególnym pacjentem był jednak Cameron, który przemieniał się w potwora.
Opisywane przez autora sprawy są bardzo interesujące z punktu widzenia osoby zainteresowanej psychologią, kryminalistyką i wzajemnymi powiązaniami pomiędzy tymi dwiema dziedzinami. Jednakże w mojej ocenie przypadki są opisane zbyt rozwlekle. Książka ma ponad 500 stron i w pewnym momencie długie opisy poszczególnych wizyt lub etapów śledztwa powodują lekkie znużenie. Pewnym remedium jest przeplatanie się poszczególnych spraw, a nie przedstawianie ich w jednym ciągu od początku do końca.


Tytuł: Mordercza układanka / Picking Up the Pieces
Autor: Paul Britton
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2019 / 2000
Stron: 522

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...