poniedziałek, 21 października 2019

Adrian Bednarek - Córeczki


Ewę i Polę różni wszystko - wiek, pochodzenie i sytuacja życiowa. Jednak jest coś, co je łączy - ich siostry zginęły z ręki mordercy zwanego przez nie Strachem na Wróble. Przez wiele lat próbowały go odnaleźć, ale dopiero przypadek sprawił, że dostały szansę na zemstę.

"Córeczki" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Adriana Bednarka. I było to spotkanie całkiem udane.
Punktem wyjściowym fabuły jest sprawa dwóch morderstw - dzieli je dziesięć lat, ale pozostałe aspekty są identyczne. Sposób w jaki zostały dokonane i jakie efekty pozostawiły po sobie w rodzinach, które padły ofiarami Stracha.
Na początku poznajemy Ewę - jej rodzina jako pierwsza przeżyła koszmar, przez co matka Ewy niemal panicznie bała się, że jej córka pozostawi ją samą. Zaważyło to na wyborze drogi życiowej i zamiast zostać policjantką bohaterka otworzyła sklep z obuwiem sportowym. Drugą główną postacią jest Pola - młodsza o kilka lat druga ofiara psychopaty. Jej życie jest niestabilne, gdyż przez cały czas od ataku musiała żyć tak, jak jej matka nakazywała. W pierwszym możliwym momencie zbuntowała się i pokazała, że nie chce tego. Obie "bliźniaczki" mają jednak ten sam cel - znaleźć sprawcę, choć każda z nich ma inny plan na to co się stanie potem.
Historia jaką przedstawia autor jest interesująca, zwłaszcza motywacja, jaka kieruje sprawcą morderstw. Jego życie naznaczyła tragedia i postanowienie, aby czyjeś życie przypominało jego, a właściwie bliskiej mu osoby. Również relacja Ewy i Poli jest niejednoznaczna - połączyły je podobne przeżycia i chęć zemsty, ale jest połączenie mocno wymuszone. Niemal każde spotkanie dziewczyn kończy się docinkami, a w pewnym momencie nawet dochodzi do poważnych rękoczynów.
Mam też pewne zastrzeżenia - ogólnie książka jest nieco za długa. Dużo miejsca w niej zajmują dosyć szczegółowe opisy - momentów ataków Stracha czy jego historia. Osobiście nie przepadam też za scenami erotycznymi w literaturze innej niż stricte ta tematyka, a tu autor zafundował nam takich elementów całkiem sporo. O ile sama koncepcja romansu Poli i Iwa daje sporo paliwa do konfliktu bohaterek, tak opisy jego detali niekoniecznie.
Podsumowując - całkiem ciekawy thriller z mocno sensacyjną końcówką z dobrze określonymi bohaterkami i interesującą motywacją przestępcy, choć w pewnych elementach wykonania nie do końca po drodze z moim gustem odnośnie tego typu literatury.


Tytuł: Córeczki
Autor: Adrian Bednarek
Wydawca: Novae Res
Rok wydania: 2019
Stron: 614

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...