środa, 30 października 2019

Agata Polte - Śmiertelne oczyszczenie


Serum miało być ostateczną drogą do wygrania wojny. Wynik eksperymentu był jednak inny od zamierzonego - poddane jego działaniu osoby zaczęły wykazywać nadnaturalne zdolności, m.in. stały się telepatami czy zaczęły panować nad żywiołami. Kilkadziesiąt lat później mają władze, a Lucan Viper i jego Gang Żmij jest jedną z najbardziej wpływowych grup. Kiedy jednak ktoś zaczyna zabijać członków grupy obdarzeni muszą zebrać wszystkie siły, aby się dowiedzieć kto był na tyle zdeterminowany i z nimi zadarł.
Wielu z nas chciałoby być superbohaterem - mieć nadprzyrodzone moce i ratować świat. Niestety, w dystopijnym świecie przyszłości wykreowanym przez Agatę Poltę bycie "obdarzonym" jest raczej przekleństwem. Bardziej to przypomina trudną rzeczywistość X-Men, niż radosny świat Avengers. Eksperyment z serum miał stworzyć superżołnierza, ale jak to zwykle bywa z gmeraniem w genach coś poszło nie tak. I teraz całe społeczeństwo musi się zmagać z efektami "zabaw" naukowców. Obdarzeni są prześladowani przez zwykłych ludzi, a sprawę pogarsza fakt, że objawienie się zdolności nie zawsze jest świadome i może się zakończyć np. eksplozją posiadacza mocy. Aby przetrwać w takim świecie osoby dysponujące specjalnymi umiejętnościami łączą się w gangi, a ten którego członkami są bohaterowie książki jest jednym z najsilniejszych. Okazuje się, że jednak jest ktoś kto rzuca im wyzwanie. I historia toczy się wokół konfrontacji między Żmijami i ich przeciwnikami. Z początku akcja toczy się spokojnie, ale szybko nabiera przyspieszenia, a mniej więcej końcowa 1/3 to nieustanna walka dwóch grup - pełna akcji, ale również emocjonalna.
Główną bohaterką jest Kaileen, która musiała opuścić dom rodzinny z powodu bycia obdarzoną. Zostaje zwerbowana przez Lucana i po kilku latach stała się jedną z najważniejszych osób w jego organizacji. Jako postać jest wyważona - autorka oszczędziła nam rozterek sercowych, które bardzo często są jednymi z głównych wątków powieści kierowanych do młodych czytelników. I choć ja się do nich już zdecydowanie nie zaliczam, to w historię zagłębiłem się z przyjemnością, choć miałem pewien problem z akceptacją niektórych zdolności, typu niemal nieograniczona manipulacja danymi zapisanymi na dyskach.
Oprócz niej istotne role w fabule odgrywają Lucan Viper - przywódca Żmij, telepata i jednocześnie człowiek, który czuje się odpowiedzialny za osoby zamieszkujące podlegającą mu strefę wpływów; bliźniacy Orion i Eran - posiadają zdolność teleportacji i manipulacji lodem (ponadto Eran stale się kłóci z Kaileen) oraz Terry - cichy, ale skuteczny w walce członek grupy bojowej Żmij. Każdy z nich ma swoje indywidualne cechy, dzięki czemu mimo całkiem dużej liczby postaci przewijających się w trakcie oni nie giną w tym tłumie, a relacja Kai z jednym z nich zapewne będzie ewoluować w kolejnych częściach (o to, że będą jestem raczej spokojny).
"Śmiertelne oczyszczenie" to będzie interesująca propozycja dla szukających sensacyjnych historii osadzonych w klimatach science-fiction.


Tytuł: Śmiertelne oczyszczenie
Autor: Agata Polte
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2019
Stron: 389

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...