czwartek, 14 maja 2020

Liane Moriarty - Miłość i inne obsesje


Na jednej z pierwszych randek Patrick wyznaje Ellen, że jest prześladowany przez swoją byłą partnerkę. Ta jednak zamiast się wystraszyć zaczyna się interesować kim jest stalkerka i dlaczego wciąż śledzi mężczyznę.

Moje pierwsze spotkanie z Liane Moriarty miało miejsce przy jej poprzedniej książce - "Dziewięcioro nieznajomych" i uznałem je za udane. Niestety, przy drugim jestem już nieco mniej entuzjastyczny. Opis na okładce zapowiadał historię, która trąci o thriller, ale w ostatecznym efekcie jest tego niewiele.
Fabuła skupia się na rozwoju relacji pomiędzy Ellen i Patrickiem, choć wspomniana wcześniej stalkerka stanowi dosyć istotny element ich wspólnego życia, choć mam wrażenie, że jej rola bardziej przypomina uciążliwą ciotkę, która wpada z niezapowiedzianymi wizytami niż stereotypową, psychicznie chorą byłą dziewczynę. W trakcie powieści dowiadujemy się jakie są jej motywacje i można nawet przychylić się do jej działań. 
Jednym z interesujących aspektów jest przedstawienie tego jak zupełnie inaczej postrzega się granice pomiędzy tym co uznaje się za normalne elementy znajomości a tym co jest już nachalne czy nawet noszące znamiona przestępstwa. Zwłaszcza kiedy dwoje ludzi jest lub było w związku uczuciowym. Niecodzienne jest również zainteresowanie czy wręcz fascynacja Ellen osobą Saskii. Przeważnie byłe partnerki są postrzegane jako zagrożenie i rywalki - zwłaszcza kiedy są one w bliskim otoczeniu. Główna bohaterka jednak postrzega prześladowczynie raczej jak ciekawy obiekt do analizy - można przyjąć, że jest to takie skrzywienie zawodowe, gdyż Ellen jest hipnoterapeutką. Jej sprawy zawodowe też stanowią dosyć istotny wątek w książce, gdyż to czym się zajmuje, przez wielu ludzi nie jest uznawane za poważną naukę lecz szarlataństwo i naciąganie łatwowiernych ludzi na duże pieniądze. 
Najmniej wyrazistą postacią w tej historii wydaje się Patrick - obiekt uczuć dwóch kobiet. Nie ma wystarczająco silnej woli, aby stanowczo rozwiązać problem z Saskią. Rozumiem, że ona była z nim w najtrudniejszym etapie jego życia, ale w pewnym momencie powinien postawić stanowczo granicę pomiędzy tym co było między nimi a swoim nowym życiem. Potrzeba było naprawdę dramatycznego zdarzenia, by podjął zdecydowane działania.
"Miłość i inne obsesje" dobrze się sprawdzi jako powieść obyczajowa z pewnymi elementami thrillera - w przypadku przeciwnego podejścia będziecie odczuwać pewien niedosyt, bo potencjał na ciekawy dreszczowiec był.


Tytuł: Miłość i inne obsesje / The Hipnosist's Love Story
Autor: Liane Moriarty
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2020
Stron: 528

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...