poniedziałek, 27 kwietnia 2020

[#CzasWojowników] Naval - Camp Pozzi


"Camp Pozzi" to druga książka Navala dotycząca wojny w Iraku. Tym razem opowiada w niej o działaniach w ramach lądowej części walki w tym pustynnym kraju.

Naval to były operator jednostki GROM. W swoich poprzednich trzech książkach dzielił się wspomnieniami ze szkolenia w dżungli, swojej drogi do zostania i pozostania specjalsem oraz z "wodnej" części misji w Iraku.
Tu również mamy uzupełnienie tego, co było wcześniej oraz choć tym razem więcej uwagi autor poświęca operacjom, w trakcie których GROM-owcy pod nogami mieli twardy grunt, a nie chybotliwe dno łodzi. Konwoje, zatrzymania poszukiwanych i  kolejne akcje na wodzie - komandosi nie mieli czasu się nudzić, bo na wojnie zawsze jest co robić. Jak nie w akcji, to w czasie treningu, aby prawdziwe działania były skuteczne i profesjonalne.
Oprócz tego co robił, Naval opisuje również z kim to robił - a historie życia "Strażaka" i "Drago" to lektura równie interesująca co szczegóły zatrzymania bojówki atakującej amerykańskie konwoje. Na ich podstawie można by nakręcić kolejny hollywoodzki hit.
Zaletą książek byłego komandosa jest prosty język, który bardzo dobrze pasuje zarówno do opowiadania o sukcesach, jak i absurdach polskiej armii - zarówno w kwestiach logistycznych, co i dowódczych. Do tego jak zawsze jest dużo zdjęć, choć część z nich - z wiadomych względów - jest ocenzurowana (tak samo jak niektóre detale z operacji).
Dla miłośników jednostek specjalnych książki Navala są lekturą niemal obowiązkową.


Tytuł: Camp Pozzi. GROM w Iraku
Autor: Naval
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2018
Stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...