piątek, 3 kwietnia 2020

Michał Larek - Chirurg


Dwunastoletnia Martynka zostaje zamordowana w dniu swoich urodzin, a jej ciało okaleczone. Sprawę prowadzi "zabójcza trójca" z niedawno utworzonego wydziału zabójstw komendy miejskiej w Poznaniu - Zbój, Harry i Kruger. Muszą odnaleźć zabójcę nim powtórzy swój krwawy wyczyn.

Z twórczością Michała Larka zetknąłem się po raz pierwszy i wiem, że nie będzie to ostatni. Przyznam, że dawno nie czytałem tak wciągającego w swojej prostocie kryminału. Autor nie próbuje na siłę stworzyć zagmatwanej intrygi, gdzie przestępca jest nadzwyczaj inteligentny i planuje swoje działania dziesięć kroków naprzód. W zamian za to pokazuje, że śledztwo - w tym wypadku milicyjne, gdyż akcja dzieje się na początku lat osiemdziesiątych - to żmudne szukanie tropów, sprawdzanie ślepych zaułków i w przeciwieństwie do popularnych seriali sprawcy nie łapie się w jeden czy dwa dni.
Zaletą książki są również ciekawi bohaterowie. Cała trójka to doświadczeni milicjanci, znający się na swojej pracy, ale to z czym teraz mają do czynienia będzie dla nich prawdziwą próbą zachowania zdrowia psychicznego. A nie będzie to łatwe - Dagmara Madej zwana Zbójem i jej dwaj koledzy z wydziału oprócz swojej pracy mają także sprawy osobiste, które tylko dokładają im obciążenia. Na szczęście autor nie skupia się na tych wątkach, a raczej biegną one gdzieś obok, aby tylko pokazać, że jego bohaterowie mimo tego, że są ludźmi to przede wszystkim są śledczymi, dla których priorytetem jest znalezienie zbrodniarza.
Rozwiązanie sprawy nie jest proste do przewidzenia, choć samą tożsamość sprawcy poznajemy wcześniej. Autor jednak na sam koniec przygotował jeszcze zwrot akcji i nie ma też klasycznego happy endu, choć mi takie rozwiązanie bardziej się podoba, gdyż jest raczej rzadko stosowane.
Jak wspomniałem wcześniej, akcja dzieje się mniej więcej 40 lat temu i Larek dobrze przedstawia tamte czasy - alkohol to rzecz normalna i ten kto nie pije jest podejrzany, więc bohaterowie piją niemal co chwilę. W tle słychać przeboje Budki Suflera, Lady Pank i innych gwiazd tego okresu, choć częściej Zbójowi towarzyszą panowie z Creedence Clearwater Revival.
"Chirurg" to pierwszy tom w nowym cyklu, więc teraz zostaje mi tylko czekać na kontynuację - z góry zakładam, że będzie tak dobra jak ta pozycja.Tytuł: Chirurg
Autor: Michał Larek
Wydawca: Oficynka
Rok wydania: 2020
Stron: 394

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...