wtorek, 21 kwietnia 2020

[#CzasWojowników] Jakub Pawełek - Purpurowy zmierzch


Wojna w Arktyce trwa. Amerykanie powoli zdobywają przewagę, ale na odsiecz Rosjanom ciągnie kolejny korpus pancerny. Tymczasem po zamachach na przywódców Przymierza jedność tej organizacji staje pod znakiem zapytania, a Rosja dzieli się na dwa zwaśnione obszary.

"Purpurowy zmierzch" to bezpośrednia kontynuacja "Arktycznego brzasku" i jednocześnie zakończenie całego cyklu "Przymierze". A jak ma być koniec to najlepiej z przytupem. W trakcie lektury nie ma niemal czasu aby odetchnąć, gdyż akcja dzieje się prawie na każdej stronie. A ma się co dziać - wojna na północnych obszarach Federacji Rosyjskiej, zamachy na przywódców Przymierza, ataki terrorystyczne w Europie i USA. Między tym wszystkim zaś Jakub Jastrzębski, który musi stawić czoła konsekwencjom swojej niesubordynacji i Andriej Bołkoński - stający naprzeciw niedawnych towarzyszy broni w odizolowanej kwaterze głównej Radegastu.
Jakub Pawełek bardzo dobrze przedstawia jak może wyglądać konflikt w przyszłości - wykorzystanie dronów w rożnych formach, sieciocentryczne zarządzanie polem walki czy zaawansowane systemy bojowe. Jednak w tym wszystkim nadal najistotniejszy jest człowiek, bo jest to zasób najtrudniejszy do odtworzenia.
Autor dobrze też kreśli strony konfliktu, choć jak idzie się przekonać są one zmienne. Po jednej stronie mamy mocno okrojone Przymierze, które wciąż chce zachować swoją jedność i niezależność od USA, a po drugiej trzy kraje jeszcze do niedawna będące sojusznikami Polski, Litwy i Węgier, a obecnie cofnięte do okresu władzy totalitarnej podporządkowanej Wielkiemu Bratu z Moskwy. Zresztą nowa głowa Federacji - Piotr Zorin - jest żywcem wzięta z czasów, kiedy kto nie był z nami był przeciwko nam, a użycie siły stanowiło jedyną uznaną przez ten kraj formę dyplomacji. Na zapleczu zaś czai się Harmonia - chińska korporacja rozgrywająca własna partię.
Zakończenie książki jest w pewien sposób otwarte, więc istnieje możliwość, że będzie jakiś ciąg dalszy i warto mieć na to nadzieję, bo cykl "Przymierze" naprawdę udana seria dla miłośników military fiction.


Tytuł: Purpurowy zmierzch
Autor: Jakub Pawełek
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2020
Stron: 592

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...