piątek, 13 marca 2020

Czytanie w czasach zarazy


Sytuacja jaka jest każdy widzi - szkoły, przedszkola, miejsca związane z kulturą są zamknięte, a imprezy odwołane. Ci, którzy mają jakieś zaległe nieprzeczytane pozycje mają okazję zmniejszyć ich liczbę. Co jednak, gdy nie mamy swoich książek a biblioteki zamknięte?

Z pomocą przychodzą serwisy, gdzie za opłatę abonamentową mamy dostęp do e-booków i audiobooków. Podnoszącym larum, że to przecież nie są książki i "Tylko papier!!!1" proponuję najpierw spróbować a potem krzyczeć :)

1. Legimi
Serwis ten był chyba pierwszym, który oferował abonament na czytanie, a w ofercie ma również opcję z zakupem czytnika (w tej chwili jest to inkBOOK Prime HD). Można również pobrać aplikację na Kindle.
Plany taryfowe powinny zadowolić każdego. Można wybrać opcję z limitem stron na miesiąc (6,99zł/300 stron, 19,99 zł/1000 stron, 24,99 zł/1500 stron) lub bez limitu - na czas określony lub nieokreślony, same ebooki lub również audiobooki (wtedy jest to opcja synchrobooka - naprawdę dobra, gdyż pozwala przełączać się między różnymi formami bez zbędnego szukania gdzie się skończyło). Ceny w takim przypadku wynoszą od 32,99 zł do 64,99 zł plus ewentualna opłata za czytnik (nawet 599,99 zł).
Według informacji na stronie serwis oferuje 60000 pozycji - oczywiście nowości są w nim w dniu premiery.
Okres testowy wynosi 14 dni.
Aplikacja dostępna na Androida, iOS i Windows Phone - ja korzystam na telefonie i zauważyłem, że liczba stron wyświetlana jest inna niż np. w wersji papierowej i niektóre strony są podzielone w dziwnych miejscach.
Szczegóły na stronie: https://www.legimi.pl/cennik/ 

2. Empik GO / Empik Premium
W serwisie oferowane są 4 plany taryfowe: lektury szkolne dla klas 4-8 (9,99 zł), audiobooki lub ebooki (24,99 zł za każdą z opcji) lub cała oferta (34,99 zł). W przeciwieństwie do Legimi nie ma tu żadnych umów na określony termin.
Oferta obejmuje 40000 ebooków i 4000 audiobooków, oczywiście na bieżąco jest aktualizowana. Część z tego jest dostępna dla posiadaczy Empik Premium, ale nie znalazłem informacji o dokładnej liczbie.
Aplikacja jest dostępna na Androida, iOS oraz inkBOOK.
Okres testowy wynosi 14 dni.
Szczegóły na stronie: https://www.empik.com/go

3. Audioteka Klub
Audioteka to przede wszystkim sklep z audiobookami, ale oferują również abonament w cenie 19,99 zł za dostęp do 2000 pozycji, których można słuchać bez limitu. Oprócz tego można zakupić jeden audiobook w miesiącu za 19,90 zł i ta pozycja zostaje na naszej półce nawet jeżeli zrezygnujemy z Klubu. Pozycje z Klubu można odsłuchiwać tylko w aplikacji.
Oferta obejmuje 2000 audiobooków, ale nie ma wśród nich zbyt wielu nowości.
Aplikacja dostępna na Androida i iOS.
Okres testowy wynosi 14 dni
Szczegóły na stronie: https://web.audioteka.com/pl/audioteka-klub.html

4. Lecton
Generalnie w ramach abonamentu w cenie 19,90 zł otrzymujemy to, co jest w ofercie Audioteka Klub. Serwis jednak oprócz tej zawartości oferuje dostęp do seriali audio, autorskich podcastów i  wybranych audycji z radia RMF FM.
Aplikacja jest dostępna na Androida i iOS.
Okres testowy wynosi 14 dni.
Szczegóły na stronie: https://lectonapp.com/pl/

5. Storytel
Serwis oferuje dostęp do audiobooków i ebooków za cenę 34,99 miesięcznie. Na stronie brak informacji o liczbie dostępnych pozycji. Oprócz książek dostępnych jest również sporo seriali audio, które są tworzone specjalnie dla tej platformy przez znanych autorów.
Aplikacja dostępna na Androida i iOS.
Okres testowy wynosi 14 dni.
Szczegóły na stronie: https://www.storytel.com/pl/pl/

Osobiście korzystam z abonamentu Legimi w wersji z ebookami i Lecton i już nie wyobrażam sobie, żeby się ograniczać tylko do papierowych książek. A jak Wy się zapatrujecie na takie formy czytania? A może korzystacie z innych platform? Dajcie znać w komentarzach jak coś pominąłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...