sobota, 7 marca 2020

Krzysztof Iwan - Na skrzydłach śmierci


Airspec Security to najemna firma lotnicza. Po nieudanym kontrakcie w Kenii muszą się ratować każdym zleceniem aby pozostać na rynku. Nawet jeżeli oznacza to stanięcie po stronie prywatnej korporacji naftowej będącej w sporze z rządem Ugandy.

Krzysztof Iwan w swoim debiucie przedstawił bardzo nietypową historię. Punktem wyjścia jest pomysł, co by było gdyby któreś z państw umożliwiło na swoim terenie powstawanie przedsiębiorstw wojskowych oferujących dowolne usługi, w tym własne siły lotnicze.
Głównym bohaterem jest Andrzej Kamiński - były pilot wojskowy - który zakończył swoją karierę wraz ze złamaniem szczęki jednego z generałów Wojska Polskiego. Przeniósł się do USA, gdzie przewoził nielegalne substancje przez granicę z Meksykiem. Trafił za to do więzienia, ale co zarobił to jego. Dzięki temu został jednym z udziałowców AirSec i mógł bojowo latać na F-16.
Fabuła nie przynosi zbytnich zaskoczeń, ale mimo tego lektura jest całkiem przyjemna. Czuć jest, że autor dobrze zna się na kwestiach związanych z lotnictwem i to nie tylko dotyczących samych parametrów samolotów i ich zdolności bojowych, lecz również tych odnoszących się do taktyki walk powietrznych i organizacji lotów. Muszę jednak przyznać, że miejscami opisy były zbyt szczegółowe, co nieco zwalniało tempo akcji, zwłaszcza w scenach podniebnych potyczek. A tych nie brakowało i to jest zdecydowana zaleta tej pozycji. Niewiele jest książek, które skupiają się na pilotach - przeważnie lotnictwo jest tylko tłem dla innych rodzajów wojsk. A szkoda, bo to naprawdę interesujący temat. Tym bardziej liczę na ewentualną kontynuację, bo jest jeszcze o co się zaczepić.
Stylistycznie jest parę elementów do poprawy - wspomniałem już o zbyt dokładnych opisach - dotyczyło to zarówno spraw technicznych, jak i wyglądu i historii bohaterów. Dotyczyło to głównie pierwszych rozdziałów, które wprowadzały do fabuły. Plusem jest jednak fakt, że każda z postaci ma swoją specyficzną drogę, która zawiodła ich do miejsca, w którym się znaleźli.
Z pewnością sięgnę po kolejne książki tego autora.


Tytuł: Na skrzydłach śmierci
Autor: Krzysztof Iwan
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2020
Stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...