piątek, 9 stycznia 2015

[Z kartonu na strychu] Krzyk zegara

Alfreda Hitchcocka nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ale nie wszyscy wiedzą, że w latach sześćdziesiątych w USA Random House wydawało sygnowaną jego imieniem serię książek młodzieżowych znaną w Polsce pod nazwą "Przygody Trzech Detektywów".Jedną z książek jest "Tajemnica krzyczącego zegara". Jupiter, Pete i Bob wchodzą w posiadanie zegara, który zamiast dzwonić wydaje z siebie przeraźliwy krzyk. Próbując rozwikłać przyczynę zmiany dokonanej w urządzeniu chłopcy trafiają na sprawę kradzieży cennych obrazów oraz zagadkowych wskazówek pozostawionych przez poprzedniego właściciela zegara.
Dlaczego z tylu książek chcę zaprezentować właśnie tą? Według mnie w tej części jest to co najbardziej odpowiada kanonowi młodzieżowej literatury kryminalno-sensacyjnej. Kradzież obrazów, tajemniczy zegar, zagadkowe wskazówki, czarne charaktery bez skrupułów, a w samym centrum akcji trzech nastolatków.
Zaletą historii są dobrze scharakteryzowani bohaterowie. Jupiter, "mózg" zespołu, jest niezwykle inteligentny i najczęściej to on wpada na rozwiązania tajemnic. Tworzy również różne gadżety, które detektywi wykorzystują w trakcie pracy (trzeba pamiętać, że akcja dzieje się jakieś 50 lat temu). Pete to "mięśnie", ale nie jest zbyt skory do wykorzystywania siły. Bob jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji i wyszukiwanie informacji. Razem tworzą zgraną, wzajemnie uzupełniającą się, grupę.
Dobrze prowadzona fabuła zawiera sporo zwrotów akcji i nie pozwala na zbyt szybkie poznanie rozwiązania zagadki. Na końcu jednak jest krótka rozmowa z Hitchcockiem, gdzie chłopcy wyjaśniają sprawy, których nie przedstawiono na wcześniejszych stronach.
Ponadto poszczególne tomy można czytać bez potrzeby zachowywania kolejności, gdyż są one luźno ze sobą powiązane i w każdym na początku następuje przedstawienie bohaterów wraz z krótkim wprowadzeniem.
Oczywiście Alfred Hitchcock nie był autorem serii, lecz Robert Arthur, Jr. Po jego śmierci książki były tworzone przez czterech innych pisarzy. W Polsce drukiem ukazały się chyba wszystkie, a wydane zostały przez Siedmioróg (na okładkach ostatniej edycji widnieje nazwisko Andiego Chandlera jako autora). Okazuje się, że w Niemczech cykl okazał się na tyle popularny, że tamtejsi autorzy stworzyli kolejne 90 części, a z łącznej liczby 176 książek prawie wszystkie były zaprezentowane w formie słuchowisk radiowych.
W 2007 roku nakręcono film na podstawie "Tajemnicy Wyspy Szkieletów" a w 2009 drugi oparty o "Tajemnicę zamku grozy". Poniżej można zobaczyć trailer do tego filmu.


Książka sprawdzi się jako ciekawa lektura dla młodszych czytelników, gdyż zagadka będzie za łatwa dla starszych czytelników, a także lektura skończy się zbyt szybko.

Tytuł: Tajemnica krzyczącego zegara / The mystery of  the screaming clock
Autor: Alfred Hitchcock
Wydawnictwo: Siedmioróg / Random House
Rok wydania: 1992 / 1968
Stron: 124

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...