środa, 8 lipca 2015

Fox i Dana wciąż na tropie

Druga część komiksowych przygód Muldera i Scully to tym razem nie jedna, lecz kilka historii.


Wewnątrz znajduje się pięć rozdziałów, z czego dwa pierwsze to jedna historia.

"Żywiciele" to opowieść typu "monster of the week" i jest bezpośrednią kontynuacją drugiego odcinka drugiej serii, który nosił tytuł "The host" (o ile dobrze pamiętam to w polskiej telewizji nie tytułowano odcinków). Opowiadał on o dziwnym stworze, który mieszkał w kanałach pod Newark. W komiksie poznajemy historię tego mutanta oraz razem z Mulderem uczestniczymy w kolejnym polowaniu na niego.
Kolejny rozdział nosi tytuł "Specjalnie dla Pana X". Powraca w nim postać X - człowieka, który wspierał Foxa w jego poszukiwaniach porwanej siostry. Akcja rozpoczyna się w roku 1987 - w wyniku nieudanego eksperymentu zostaje zabitych kilkunastu uczniów szkoły w Clarksboro. Współcześnie do rąk Muldera trafia tajemnicza fiolka, którą ktoś wraz ze znakiem "X" na szybie zostawił w jego danym mieszkaniu.
W trzeciej historii pt. "Szczebiot" agenci jadą do Millersburga, gdzie popełniono kilka niewyjaśnionych morderstw.
"Przemyślenia Palacza" to ostatnia część i jest ona silnie powiązana z mitologią serialu. Mamy tutaj wspomnienia Palacza - człowieka, który uchodzi za głównego przeciwnika pary głównych bohaterów, choć rzeczy opisane w historii zdają się wskazywać, że jego motywy są zdecydowanie inne. Poznajemy także jego powiązania z rodziną Muldera.
Strona graficzna komiksu jest bardziej zróżnicowana niż tomu pierwszego, gdyż jest tu kilku rysowników. Mi najbardziej podobał się styl w jakim narysowane są dwa pierwsze rozdziały. Ilustracje Eleny Casagrande są szczegółowe i dobrze podkreślają klimat historii. Jeden z rozdziałów jest autorstwa Michaela Walsha - twórcy pierwszej części.


 Na końcu, tak jak poprzednio, znajduje się galeria z kilkoma ilustracjami powiązanymi z treścią komiksu. Najlepiej prezentują się dwie autorstwa twórcy ukrywającego się pod pseudonimem menton3.

Klimat serialu jest dobrze odczuwalny w powyższych historiach. Mamy w nich to wszystko co było na ekranie - genetycznie zmodyfikowane istoty, nie do końca wyjaśnione tajemnice i elementy spiskowe. Fani nie powinni czuć się zawiedzeni.


Tytuł: Z archiwum Z vol. 2: Żywiciele / The X-Files Season 10
Autor: Chris Carter, Joe Harris, Elena Casagrande, Silvia Califano, Michael Walsh, Gregg Scott, menton3, Tony Moy
Wydawca: Wydawnictwo Sine Qua Non
Rok wydania: 2015 / 2013
Stron: 128

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...