niedziela, 24 kwietnia 2016

Zimowy wiatr od wschodu

Garri Kasparow to były szachowy mistrz, a obecnie polityk i działacz na rzecz poszanowania praw człowieka, nie tylko w Rosji."Rosja to nie kraj, to stan umysłu" - twierdzi obiegowa opinia. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy spojrzy się na historię ojczyzny Puszkina, Dostojewskiego i wielu innych wybitnych artystów, ale także Lenina, Stalina - twórców i propagatorów zbrodniczego systemu komunistycznego.

Początek lat dziewięćdziesiątych przyniósł przełom dla większości krajów tak zwanego "bloku wschodniego". Dla niektórych zmiana była na stałe, dla samej Rosji był to tylko epizod. Po kilku latach względnej demokracji do władzy powrócili ludzie "wytworzeni" w poprzednim systemie. Śledząc, nawet pobieżnie, doniesienia zza naszej wschodniej granicy wyraźnie widzimy, że radziecki aparat represyjny ma się całkiem dobrze - wolne media nie istnieją, wybory parlamentarne i prezydenckie to farsa, a każdy kto chociaż spróbuje skrytykować obecnie rządzącego "Cara Putina" może od razu przygotowywać się na baczne zainteresowanie ze strony odpowiednich służb. Kilka lat temu mieliśmy bardzo jasny przekaz dla wszystkich, kiedy to miejsce Putina zajął Medwiedjew, a sam Władimir objął stanowisko premiera - była to zmiana czysto kosmetyczna, aby pokazać, że władza choć trochę się przejmuje przestrzeganiem prawa.
Opisywana książka to w dużej mierze pozycja autobiograficzna. Garri Kasparow jako mistrz szachowy miał możliwość poznania świata innego niż ten, w którym obracał się zwykły mieszkaniec ZSRR (w książce używany jest skrót ZSRS, ale ja jestem przyzwyczajony do tego pierwszego skrótu. Na szczęście nazwiska rosyjskie są podawane w polskiej formie, a nie ostatnio modnej angielskiej). Po upadku komunizmu widział szansę dla Rosjan na poprawę warunków i odejście od sowieckiego wzorca władzy. Jednak w tym momencie, w opinii autora, zawiodły państwa zachodnie. Zamiast kazać rozliczyć działania komunistów w zamian za pomoc gospodarczą, pozwoliły na przejście ich do nowego rządu bez żadnych konsekwencji. Ludzie ci mając koneksje i ciągłe poważanie zaczęli bandyckie wykupy i szybko stali się bogaczami, na wiele lat ustanawiając strukturę podziału społecznego. Kasparow wymienia również inne zaniedbania, zarówno ze strony państw demokratycznych, jak i Rosji - wojny w Czeczenii i na Bałkanach, pobłażliwe traktowanie łamania praw człowieka, wyrażane co najwyżej poprzez "głębokie zaniepokojenie", włączenie Rosji do grupy G8 czy Rady Bezpieczeństwa ONZ. Książka jest pełna takich przykładów, bo nie ukrywajmy - Zachód mógł zrobić więcej aby wspomóc proces transformacji Wschodu. Ale nie zrobił, wobec czego musi się zmagać z konsekwencjami, które w znaczący sposób zagrażają obecnej sytuacji geopolitycznej (wojna na Ukrainie czy w Syrii).

Podsumowując - jeżeli interesujecie się polityką i sytuacją na wschodzie to będzie to pozycja dla was. Kasparow przedstawia dogłębną analizę przyczyn obecnych działań władz rosyjskich i pokazuje, gdzie zostały popełnione błędy.

Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi eKulturalni.pl


Tytuł: Nadchodzi zima / Winter is coming
Autor: Garri Kasparow
Wydawca: Insignis Media
Rok wydania: 2016 / 2015
Stron: 400

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...