czwartek, 7 grudnia 2017

[Z kartonu na strychu] Gry paragrafowe "Wehikuł czasu"


"Ta książka jest pojazdem do podróży w czasie. Wraz z nią cofnij się o półtora tysiąca lat, by odnaleźć prawdziwego króla Artura".

Taki skrót fabuły znajduje się na okładce pierwszej książki z serii "Wehikuł czasu", którą wam dzisiaj prezentuję.
"W poszukiwaniu króla Artura" i kolejne części tego cyklu to nie są typowe książki. Należą one do gier paragrafowych. Charakterystyczną cechą tego typu pozycji, jest fakt, że nie czyta się ich od początku do końca, lecz na końcu każdego etapu historii mamy do wyboru dwie albo więcej opcji kontynuacji. Na podstawie naszej decyzji przechodzimy do kolejnego etapu. I tak aż do zakończenia. Może się jednak zdarzyć, że fabuła jest tak skonstruowana, że możemy utknąć w pętli, albo że zakończenie ma kilka wariantów, co pozwala na kilkukrotne przechodzenie fabuły. Oczywiście przedstawione wydarzenia to tylko luźne wariacje na temat np. króla Artura.
"Wehikuł czasu" to nie są długie historie - przy dobrych wyborach fabułę można przejść w kilkadziesiąt minut. Można ewentualnie spróbować potem jeszcze raz wybierając inne drogi, ale nie wydłuży to znacząco czasu kontaktu z tymi książkami.


W serii ukazało się 8 części - 7 z nich dotyczyło wypraw w przeszłość, a jedna w przyszłość ("Pierścienie Saturna"). Każda z nich to odrębna fabuła, więc można sięgnąć po nie bez patrzenia na kolejność. Obecnie książki są dostępne na Allegro, ale niestety ich ceny nie są adekwatne do wartości. Te książki to ciekawostki raczej niż "must have", ale gdybyście kiedyś przypadkiem trafili na taką to spróbujcie tej zabawy. A jeżeli chcecie czegoś podobnego, ale w wersji obrazkowej to niedawno FoxGames wydało 4 komiksy paragrafowe, m.in. z Sherlockiem Holmesem.


Tytuł: W poszukiwaniu króla Artura, Ostrze gilotyny, Tajemnica Atlantydy
Autor: Ruth Ashby, Arthur Byron Cover, Jim Gasperini
Wydawca: Alfa
Rok wydania: 1989 / 1988, 1986, 1985
Stron: 126, 126, 124

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...