wtorek, 6 lutego 2018

Remigiusz Mróz - Nieodnaleziona


Damian i Ewa zostają brutalnie napadnięci, chwilę po tym jak chłopak się oświadczył. Po tym zdarzeniu dziewczyna znika. Po 10 latach jej zdjęcie pojawia się na portalu społecznościowym. Damian zrobi wszystko aby ją odnaleźć.
"Nieodnaleziona" to najnowsza książka Remigiusza Mroza. Jest to zamknięta historia, więc można się z nią zapoznać bez potrzeby czytania pozostałych 23 książek tego autora.
Ta pozycja jest bardzo problematyczna do zrecenzowania. Fabuła porusza bardzo ważną tematykę - jedna z bohaterek jest ofiarą przemocy domowej. Autor bardzo dogłębnie przeprowadza analizę patologicznego związku, w jakim tkwi kobieta. Pomimo, że codziennie jest katowana fizycznie i psychicznie, to nie może odejść od swojego oprawcy, bo nie ma jak. Jej mąż ma manię kontroli i nadzoruje niemal każdy aspekt ich życia. W trakcie lektury poznajemy, jak ta sytuacja stopniowo się zmieniała, aż kobieta została uzależniona od swojego "nadzorcy". Ponadto obrazuje jak działa taki człowiek, który przemocą odreagowuje niepowodzenia lub najmniejsze odstępstwo od jego poleceń. I choć ewidentnie wygląda to na chorobę psychiczną, to nie ma powodów, aby takie zachowanie tolerować. Na koniec autor stawia nas przed dylematem - czy można zrobić naprawdę wszystko, aby wyrwać się z takiej matni?
Drugim wątkiem jest poszukiwanie Ewy i odkrywanie, że sprawa jej zaginięcia nie jest taka prosta jak się wydaje. Damian przez 10 lat nie porzucił nadziei, że odnajdzie swoją narzeczoną. Okazuje się jednak, że nie było w tej sytuacji nic jasnego.
Konstrukcyjnie fabuła przypomina mi "Czarną Madonnę", zwłaszcza w kwestii "bombardowania" czytelnika informacjami. Zresztą każda książka Mroza przybliża jakiś ciekawy temat poboczny. Tu mamy na przykład historię przemycania wiadomości w piosence. Mamy też bohatera, który podąża za kolejnymi wskazówkami ku rozwiązaniu i jest to również fizyczne przemieszczanie się pomiędzy lokalizacjami.
A gdzie ty problem? W warstwie logicznej - przedstawione przez autora wyjaśnienie zagadki zaginionej dziewczyny po prostu się nie zgrywa. Mam wrażenie (i z opinii innych czytelników wynika to samo), że tym razem pisarz przedłożył zaskakujące zakończenie nad zdrowy rozsądek. Tylko szkoda, bo wpływa to bardzo negatywnie na odbiór całej książki, która powinna być pozycją obowiązkową ze względu na przedstawiany temat.
Mimo tego feleru naprawdę zachęcam do lektury, bo naprawdę bardzo mało jest takich historii.Tytuł: Nieodnaleziona
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawca: Filia
Rok wydania: 2018
Stron: 400

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...