wtorek, 20 listopada 2018

Joanna i Rafał Pasztelańscy - Strażacy. Tam, gdzie zaczyna się bohaterstwo


Strażacy to najbardziej zaufana grupa zawodowa. Wszechstronnie wyszkoleni, w wielu przypadkach to oni przebywają najdłużej na miejscu zdarzenia - wypadku samochodowego, pożaru czy katastrofy budowlanej.

W książce znajdziemy osiem rozdziałów pogrupowanych w pięć części, które są poświęcone największym akcjom, w których strażacy brali udział w przeciągu ostatnich 25 lat (siedem w Polsce i zbiorczy rozdział o jednostkach USAR i misjach zagranicznych). I oprócz pierwszej - pożaru w Kuźni Raciborskiej - wszystkie znam z przekazów medialnych. Gdańsk, gdzie wybuch gazu zniszczył wieżowiec, jest tylko 60 km od mojego miasta, a jak twierdzi projektant tego budynku podobna konstrukcja również tu jest. Tam również znajdowała się hala stoczni, a zaraz obok są Kokoszki. Będąc we Wrocławiu 11 lat temu widziałem jeszcze ślady po wielkiej powodzi. I ci ludzie tam byli - ratowali poparzonych z hali, wyciągali zasypanych pod szczątkami dachu MTK czy ewakuowali mieszkańców nadodrzańskich miejscowości. Nawet teraz, po tylu latach, nie są w stanie mówić o tych sytuacjach bez emocji. I takie same emocje pojawiają się w trakcie lektury, zwłaszcza kiedy autorzy opisują efekty działań żywiołów czy stan poszkodowanych po zderzeniu autobusu z drzewem. To są momenty, kiedy coś dławi w gardle i człowiek zdaje sobie sprawę, jakie to szczęście, że nie znalazł się w takiej sytuacji. I jednocześnie czuje się ulgę, że są ludzie, którzy podejmują się trudnej służby, w wielu przypadkach ochotniczo.
Autorzy rozmawiali z uczestnikami tych wydarzeń oraz zebrali liczną dokumentację, wobec czego byli w stanie przedstawić szczegółowe rekonstrukcje akcji. W tle zaś pojawia się obraz zmian jaki przeszły PSP i OSP w trakcie tych lat, zarówno w kwestii sprzętu, jak i wyszkolenia. W jednym z rozdziałów znajdują się też osobiste wspomnienia Joanny Pasztelańskiej. Ponadto na końcu znajduje się obszerny słownik terminów związanych z działaniami strażaków.Tytuł: Strażacy. Tam gdzie zaczyna się bohaterstwo
Autor: Joanna i Rafał Pasztelańscy
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018
Stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...