poniedziałek, 31 grudnia 2018

Kamil Janicki - Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę


Wiadomo, że za sukcesem mężczyzny stoi kobieta. Za sukcesem Józefa Piłsudskiego stała nie jedna, nie dwie, a raczej kilka tysięcy.
"Niepokorne damy" to kolejna pozycja z serii prezentującej sylwetki kobiet, które miały wpływ na historię. Tym razem Kamil Janicki przedstawia kilka postaci, które z łatwością obalają mit, że kobiety to "słaba płeć". Gdyby nie one, to na lekcjach historii w polskich szkołach wzmianki o Józefie Piłsudskim kończyłyby się na jednym, góra dwóch zdaniach.
Pierwsza z nich - Aleksandra Szczerbińska - była jednym z głównych filarów zbrojnych bojówek PPS powstałych po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej. Niepowodzenia armii carskiej w tym konflikcie spowodowały rozbudzenie nastrojów rewolucyjnych na ziemiach polskich. W trakcie działań konspiracyjnych Olka była jedną z bardziej znaczących postaci, choć mężczyźni z jej partii lekceważąco podchodzili do jej osiągnięć. Przez pewien czas była nawet zbrojmistrzynią oddziału. W takich warunkach poznała "Ziuka", który wtedy był żonaty z Marią Juszkiewiczową. To ona wprowadziła przyszłego przywódcę Polski w kręgi PPS. Przez lata małżeństwa działała nie tylko na rzecz męża, ale również sama aktywnie uczestniczyła w tajnych działaniach socjalistów.
Oprócz tych dwóch najistotniejszych osób do sukcesu przyczyniły się również tysiace kobiet - w większości anonimowych - które w momencie wybuchu "wielkiej wojny" postanowiły wesprzeć legionistów, zarówno na zapleczu, jak i na pierwszej linii ognia. Autor przedstawia między innymi losy Wandy Gertz, która postanowiła dołączyć do polskiego wojska udając mężczyznę. Zresztą nie tylko ona chciała wykorzystać sytuację, ale była jedną z niewielu, które mogły zbrojnie zetrzeć się z wrogiem.
Faktem pozostaje jednak, że wszystkie te kobiety, nieważne jak odważne i zdolne do poświęceń, były w tym czasie spychane na margines. Pomimo, że to one pozwoliły Piłsudskiemu zostać ważną postacią, to jednak Komendant odnosił się do nich z lekceważeniem graniczącym z pogardą. Nadanie praw wyborczych dla obu płci było jedną z najważniejszych rzeczy, ale Piłsudski niemal siłą został zmuszony do podjęcia takiej decyzji. Tak właściwie to przez cały czas taki jego obraz przewija się przez kolejne strony - brak obycia politycznego, ogłady w stosunku do kobiet i niepoparte rzeczywistością przeświadczenie o własnej pozycji.
Książka jest oparta o bardzo bogaty materiał źródłowy, które spis wraz indeksem osób znajduje się na końcu książki. Wewnątrz znajdziemy także bardzo dużo zdjęć, zarówno opisywanych kobiet, jak i materiałów uzupełniających.
Prezentowana książka jest dobrym wyborem dla osób szukających ciekawych biografii.


Tytuł: Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę
Autor: Kamil Janicki
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018
Stron: 432

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...