poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Anja Rubik - #sexedpl


W ramach booktouru organizowanego przez Neave Creations miałem okazję zapoznać się z książką Anji Rubik o "tych sprawach".

Osobiście okres związany z dojrzewaniem mam za sobą, ale za jakiś czas będę to przechodził od strony rodzicielskiej, więc udział w booktourze był okazją do zapoznania się z pozycją, która z założenia ma pomóc przygotować się do tego czasu.
Jak dobrze wiemy, edukacja seksualna w polskich szkołach to raczej opowieści z mchu i paproci, niż rzetelne przedstawienie spraw, które mają znaczący wpływ na dalsze życie młodych ludzi. Anja Rubik postanowiła wypełnić pustkę w tym temacie i zorganizowała projekt pod nazwą "#sexedpl". Jednym z jego elementów jest przedstawiana książka, w której w kilku rozdziałach porusza tematy związane z dojrzewaniem, emocjami, miłością oraz współżyciem seksualnym.
Poszczególne części to rozmowy z ludźmi, którzy na co dzień zawodowo zajmują się sprawami związanymi z psychologią, wspieraniem ofiar przemocy seksualnej czy działaniami na rzecz równości i tolerancji. Oprócz informacji ogólnych na temat biologicznych aspektów dojrzewania czy współżycia seksualnego dostajemy również konkretne informacje kontaktowe do organizacji mogących pomóc w istotnych sprawach. W środku znajdziemy również przegląd środków antykoncepcyjnych wraz z podaniem stopnia ich skuteczności oraz tabelę z chorobami wenerycznymi (objawy, skutki, itp.). Tak więc ta książka to niemal kompleksowy "podręcznik przeżycia" dla młodych ludzi (i ich rodziców, którzy przeważnie dysponują jeszcze mniejszą wiedzą albo nie wiedzą jak rozmawiać na te tematy). Bardzo istotne jest, podkreślanie że każdy dojrzewa inaczej, w swoim tempie, jego ciało reaguje odmiennie. Do tego duży nacisk jest kładziony na uświadomienie, że każde zbliżenie - nie tylko seksualne - musi się odbywać za obopólną zgodą i to wyrażoną świadomie, oraz że taka zgoda może być cofnięta w każdej chwili kiedy ktoś poczuje się zagrożony.
Mam tylko małe zastrzeżenia - podtytuł brzmi "Rozmowy Anji Rubik...", jednak treści do rozmów trochę daleko. Poszczególne rozdziały mają formę raczej odpytywania na egzaminie albo działu FAQ na stronie, niż faktycznej rozmowy, w których płynnie przechodzi się od jednej kwestii do drugiej. Nie do końca też odpowiada mi fakt, że aborcja została przedstawiona jako coś, co można zrobić ot tak i nie będzie to miało żadnego wpływu na kobietę.


Tytuł: #sexedpl
Autor: Anja Rubik
Wydawca: Wydawnictwo WAB
Rok wydania: 2018
Stron: 285

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...