wtorek, 16 kwietnia 2019

Christopher Skaife - Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower


Christopher Skaife to były wojskowy, który obecnie zajmuje oficjalne stanowisko strażnika kruków w londyńskiej twierdzy Tower. W swojej książce przedstawia nie tylko codzienne życie tych ptaków, ale również dużą porcję ciekawostek z historii byłego więzienia.

Legenda głosi, że gdy kruki znikną z Tower, to królestwo brytyjskie czeka upadek. Dlatego też w służbie Jej Królewskiej Mości jest osoba odpowiedzialna za życie i zdrowie tych ptaków. Od 2011 roku jest nią właśnie Christopher Skaife. Przez dwadzieścia cztery lata był żołnierzem - specjalistą od obsługi broni maszynowej i doboszem.
Wydawać by się mogło, że opieka nad kilkoma ptakami to żaden wyczyn - dać im jeść, zapewnić miejsce do spania i tyle. Tylko, że to nie są zwyczajne ptaki. Chris Skaife udowadnia, że kruki - pomimo ciągnącej się za nimi złej sławy - to bardzo niezwykłe zwierzęta. Są inteligentne, mają dobrą pamięć i nie znoszą zmian w rytmie codziennego dnia. Autor opisuje przypadek kiedy nie zachował porządku położenia ptaków do snu - skończyło się to dla niego kąpielą w cuchnącym zbiorniku pełnym odpadów. Jako ich strażnik musi również dbać o ich zdrowie i pilnować aby nie uciekały, choć z tym miał też pewne problemy. Nieraz i nie dwa jego podopieczni wymykali się z terenu twierdzy, aby polatać po okolicy, a przy okazji przysporzyć swojemu nadzorcy siwych włosów.
Autor opisuje swoją pracę z wyjątkowym humorem i nie ogranicza się przy tym do swoich bieżących zajęć. Pojawiają się fragmenty związane z okresem służby wojskowej, a nawet czasów dzieciństwa. Skaife opowiada również nieco o historii Tower i prezentuje kilka anegdot o swojej pracy jako przewodnika po tej twierdzy - turyści potrafią zadawać naprawdę dziwne pytania, a strażnicy nie pominą żadnej okazji, aby zaserwować ripostę. Poznamy również historię kilku kruków należących m.in. do Karola Dickensa i przeczytamy opowieści o duchach.
W kilku momentach trzeba się przygotować na stosunkowo mocne wrażenia. Zadania związane bezpośrednio z krukami bywają czasami makabryczne - jako zwierzęta wszystkożerne nie pogardzą np. myszami albo ciasteczkami nasączonymi krwią. Strażnik musi zapewnić im pożywienie, a także posprzątać po nich resztki. I jak sam mówi - śniadanie je dopiero po porannej wizycie u swoich podopiecznych.
Przez całą lekturę można było odczuć, że Skaife jest mocno związany z ptakami, którymi się zajmuje. Opowiada jak praca z nimi zmieniła jego spojrzenie, nie tylko na ten gatunek, ale na zwierzęta jako takie. Podkreśla też, że w trakcie swojej służby w armii odwiedził wiele miejsc na Ziemi, ale nie zwracał uwagi na otaczającą go przyrodę i chciałby wrócić do kilku z nich, aby ponownie zobaczyć ptaki, które tam mieszkają.
Jeżeli więc planujecie wizytę w Londynie to wpiszcie na listę wizytę w Tower i zobaczcie kruki, które swoją obecnością gwarantują istnienie Zjednoczonego Królestwa.

Poniżej możecie posłuchać końcowego fragmentu książki czytanego przez autora.Tytuł: Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower / The Ravenmaster. My Life with the Ravens at the Tower of London
Autor: Christopher Skaife
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2019 / 2018
Stron: 288

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...