piątek, 11 kwietnia 2014

Honor jest bezcenny

"Cena za honor" Piotra Pochuro to powieść kryminalna osadzona w polskich realiach, ukazująca pracę policjantów bez typowych dla filmów uproszczeń.


Grupa policjantów, kierowana przez "Bzyka", starego wygę wydziału kryminalnego, zatrzymuje w środku miasta gangstera transportującego duży ładunek narkotyków. Jednocześnie zlikwidowane zostało laboratorium, a pracujący tam chemicy aresztowani. Śledczy idąc za ciosem chcą pojmać całą szajkę. Kierujący gangiem "Uszaty" postanawia wziąć odwet na stróżach prawa i nie ma zamiaru przebierać w środkach i żałować pieniędzy. Wyznaczony do tego zadania "Kalafior" nie ma żadnych skrupułów i nic do stracenia w razie niepowodzenia.


Książka, pomimo niewielkiej objętości, jest bardzo wciągająca i trudno się od niej oderwać. Autor unika zbędnych opisów, język jest prosty z niewielkim (jak na opisywane środowisko) zastosowaniem wulgaryzmów, ale to jest kolejnym atutem tej pozycji. Pisarz, były policjant, nie pomija takich przyziemnych aspektów pracy jak wypełnianie papierów, przełożeni zaślepieni statystykami, problemy rodzinne i wszechobecna polityka. W takim świecie nic nie jest pewne, a każdy błąd może być ostatnim.

Interesującym zabiegiem było podzielenie akcji na dwa wątki. Ostatnim elementem każdego rozdziału jest tekst napisany pochyłą czcionką przedstawiający wydarzenia, które dopiero po przeczytaniu zakończenia można umiejscowić odpowiednio w czasie.

Czytelnicy szukający dobrej powieści o "policjantach i złodziejach" nie zawiodą się na tej książce.

Tytuł: Cena za honor
Autor: Piotr Pochuro
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2012
Stron: 204

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...