środa, 9 kwietnia 2014

Festung Elbing

W książce "Elbing 1945. Pierwyj Gorod" Tomasz Stężała kontynuuje historię walk o Elbląg, który decyzją samego Himmlera został ogłoszony twierdzą i miał być broniony do ostatniego żołnierza.Również dla Armii Czerwonej jest to sprawa prestiżowa - Elbląg jest pierwszym tak dużym miastem do zdobycia w "kolebce Prusactwa" i Rosjanie maja nadzieję na szybkie jego zdobycie oraz zebranie sporej ilości "trofeów". Jednak to, co miało zająć kilka dni przeciąga się na tygodnie, a straty po obu stronach są wysokie.

Autor część akcji opisuje w pierwszej osobie, zwłaszcza gdy prezentuje walkę z perspektywy cywili pozostałych w mieście. Ich reakcje są przedstawione sugestywnie, a z każdej strony książki czuć narastające napięcie i przerażenie przed nadchodzącą zagładą. Opisy walk nie epatują zbytnim okrucieństwem, ale nie są też pozbawione realizmu. Problemem może być duża ilość postaci, które się pojawiają, ale trudno byłoby tego uniknąć, gdy sytuacja na froncie zmieniała się jak w kalejdoskopie, a ludzie ginęli w każdej chwili.

Na końcu, tak jak poprzednio, umieszczone zostały biogramy żołnierzy, tym razem niemieckich. Jest też skrócone kalendarium walk, które pozwala uporządkować przedstawione wydarzenia.

Chcących dowiedzieć się czegoś więcej lub pobrać mapy z miejscami wydarzeń kieruję na stronę autora: http://tomaszstezala.pl


Tytuł: Elbing 1945. Pierwyj Gorod
Autor: Tomasz Stężała
Wydawca: Instytut Wydawniczy Erica
Rok wydania: 2011
Stron: 468

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...