sobota, 5 kwietnia 2014

Elbing szykuje się do wojny

"Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia" to pierwsza część powieści o zdobyciu Elbląga przez żołnierzy Armii Czerwonej w lutym 1945 roku.
Do końca 1944 roku mieszkańcy Elbinga nie byli bezpośrednio zagrożeni działaniami wojennymi. Owszem, służyli oni w niemieckiej armii lub pracując w zakładach Schichaua naprawiali uszkodzone pojazdy, ale nie miało to znaczącego wpływu na ich codzienne życie. Niestety, klęska na wschodnim froncie miała to zmienić i to w sposób nieodwracalny. Z dnia na dzień zaczęło przybywać uchodźców, pojawiły się problemy z zaopatrzeniem, a na niebie coraz częściej pojawiały się alianckie samoloty. Wszyscy zdolni do noszenia broni zostali włączeni w szeregi Volkssturmu, a ci bardziej przezorni zaczęli ukrywać cenne rzeczy lub wysyłać rodziny z miasta.


Tomasz Stężała przedstawia fabularyzowaną historię walk o Elbląg dzień po dniu, a całość jest oparta o wspomnienia uczestników tych wydarzeń, dokumenty, listy i inne dostępne źródła. Efektem tego jest dość duża ilość bohaterów, która w początkowej fazie czytania utrudnia trochę lekturę. Było to jednak wymagane przy przyjętym sposobie przedstawienia akcji - z perspektywy żołnierzy niemieckich, cywilnych mieszkańców miasta oraz radzieckich "bojców". Dla mnie lekkim zgrzytem było używanie centymetrów jako określenia kalibru broni zamiast powszechnie przyjętych milimetrów oraz pisanie wszystkich stopni oficerskich z wielkiej litery. Mimo to, powieść jest dobrze napisana, a z każdym "dniem" bardziej się wyczuwało napięcie i przerażenie przed walką z 'ruskimi".
Dla ułatwienia podążania za akcją na końcu książki podane są krótkie biogramy wybranych Rosjan, zestawienie stopni wojskowych niemieckich i radzieckich oraz spis ulic i dzielnic, które były opisywane.
Mapa Elbinga z miejscami akcji. Tomasz Stężała/Erica

Każdy, kto interesuje się historią Elbląga powinien zapoznać się z tą pozycją. Natomiast dla innych będzie to dobra książka wojenna.


Tytuł: Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia
Autor: Tomasz Stężała
Wydawca: Instytut Wydawniczy Erica
Rok wydania: 2010
Stron: 355

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...