wtorek, 2 grudnia 2014

Biba z kulturą za nami

Sobota 29 listopada już od kilku tygodni była w moim kalendarzu zarezerwowana, bowiem tego dnia portal eKulturalni.pl organizował "Bibę z kulturą" - imprezę podsumowującą projekt, którego jednym z elementów jest wspomniana wyżej strona.


Już na kilkanaście minut przed godziną 18 w holu CSE "Światowid" słuchać było egzotyczne dźwięki trąby na której grał Krzysztof Jaworski - redaktor radia Eska, który wraz z Zuzanną Gajewską współprowadził całą imprezę. Po krótkim przywitaniu licznie przybyli goście zostali zaproszeni do "Sceny na piętrze" (w dawnych latach studenckich miałem okazje też tam występować), gdzie grupa teatralna "Rajstopy" przedstawiła swój spektakl o łamiącym języki tytule "Martletacje". Niestety, niewiele mogę na temat występu powiedzieć, gdyż musiałem go w trakcie opuścić, a dodatkowo teatr nowoczesny nie przemawia do mnie - w tej kwestii jestem zdecydowanie tradycjonalistą.

Po przedstawieniu przyszła pora na bardziej muzyczną część imprezy, która miała miejsce w Galerii Nobilis. Przed koncertami nastąpiła krótka prezentacja filmowych podsumowań "Mediakacji", czyli warsztatów mających na celu zapoznanie młodzieży z kulturą i sposobami jej propagowania. Następnie chętni mogli wziąć udział w teście z wiedzy o kulturze Elbląga i regionu. W nagrodę za dobry wynik dostałem torbę z gadżetami od Ełckiego Centrum Kultury. Wśród nich była m.in. płyta "Dźwięki Ełku", której krótki opis znajdzie się na blogu.
Występ Michała Orłowskiego, wspartego przez Wiktora Piskorza, choć krótki, był bardzo interesujący. Gitara akustyczna w połączeniu z mocnym wokalem, elektronicznymi dźwiękami oraz wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to coś, co bardzo przypadło mi do gustu.
Kolejnym punktem programu był przegląd efektów działań prowadzonych w trakcie projektu. Zaprezentowano kilka filmów, które powstały w ramach "prac domowych" zadanych dla uczestników warsztatów dla młodzieży oraz gimnazjalistów. Poziom był różny, ale w każdym było widać zaangażowanie i chęć pokazania nowo nabytych umiejętności.
Leszek Wróbel - drugi z artystów prezentujących się tego wieczoru - to laureat "Wyszukiwarki talentów". Nagrodą w konkursie było nagranie teledysku, który możecie obejrzeć poniżej.Tym razem wystąpił wraz ze swoimi braćmi, Emilem i Karolem. Dla tego drugiego był to sceniczny debiut jako basisty. Muzyka jaką grają bracia Wróbel to pop-rock, przyjemny dla ucha, ale z interesującymi tekstami. Z chęcią zapoznałbym się z większą ilością piosenek niż te pięć, na które pozwolił im ograniczony czas koncertu.
Po emocjach muzycznych przyszedł czas na przeżycia "cukiernicze". W holu czekał tort - w końcu biba była też urodzinowa. Był pyszny, ale ze względu na sporą ilość przybyłych, każdy mógł dostać tylko mały kawałek.
Ostatnim punktem był pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego. Widziałem całkiem sporo takich pokazów i niestety ten był jednym ze słabszych. Jak dla mnie brakło dynamiki i dopracowania w wykonaniu. Najbardziej emocjonującym elementem był moment kiedy jednemu z tancerzy zapaliła się broda. Na szczęście sytuacja została szybko opanowana.
Oprócz wyżej wymienionych atrakcji przez cały czas grupa Elbląskie Alternatywne tworzyła rękodzieła m.in. biżuterię, a przy pomocy członków Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego można było napisać wiersz lub opowiadanie.
Tak jeszcze przed zakończeniem imprezy zostałem poproszony o nagranie krótkich pozdrowień dla jednego z nieobecnych eKulturalnych, ale nie powiem dla kogo aby nie zepsuć niespodzianki ;)
Szkoda, że czas tak szybko mijał, ale nie mogę się doczekać na kolejne urodziny :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...