piątek, 12 grudnia 2014

Koniec templariuszy

Raymonda Khouryego przedstawiłem już przy okazji "Zbawienia templariuszy". Teraz pora na książkę, od której zaczęła się jego pisarska kariera.W 1291 roku Akka upadła i tym samym marzenia europejskich możnowładców o panowaniu nad Ziemią Świętą. W ostatnich chwilach pozostali przy życiu członkowie zakonu templariuszy wywożą z oblężonego miasta rzecz, która pozwoli im przetrwać w świecie, w którym są już niepotrzebni.
Współczesny Nowy Jork. W trakcie otwarcia wystawy "Skarby Watykanu" czterech jeźdźców przebranych za rycerzy kradnie kilka eksponatów, w tym maszynę szyfrującą. Ze względu na charakter sprawy zostaje ona przydzielona agentowi FBI Seanowi Reilly'emu. Pomaga mu w tym (chociaż czasami bardziej przeszkadza) archeolog Tess Chaykin, która była świadkiem kradzieży.

"Ostatni templariusz" to debiutancka powieść Khoury'ego i, niestety, to jest łatwe do wyczucia w trakcie lektury. Autor zebrał kilka interesujących pomysłów - otoczony nimbem tajemniczości zakon templariuszy, zaszyfrowane dokumenty, zagadka sprzed wieków, silnie umotywowany przeciwnik - i stworzył z tego dobrą mieszankę. Tylko dobrą - książkę łatwo się czyta, jednak nie jest to lektura, do której ma się zamiar często wracać. Mimo pewnych słabości w stylu długich, nieco przegadanych, fragmentów oraz wyraźnie sinusoidalnego natężenia akcji, lektura minęła szybko i przyjemnie. Pisarz stworzył różnorodnych bohaterów, których historie są wiarygodne, zwłaszcza głównego antagonisty. Wyjątkiem jest postać ojca De Angelis, ale nadal jest to w obszarze akceptacji.
W całej tej przygodowej oprawie autor jednak stawia do rozważenia interesującą kwestię - czy będąc na miejscu "tego złego" mielibyśmy tyle wiary, aby kontynuować swoje życie, tak jakby nic się nie stało? Czy mając w perspektywie prawdopodobnie najważniejsze odkrycie w historii potrafilibyśmy postąpić tak jak Tess?
Podsumowując - ciekawa książka przygodowa, z pewnymi kwestiami nad którymi można się zastanowić w trakcie lektury.

Tytuł: Ostatni templariusz /The Last Templar
Autor: Raymond Khoury
Wydawnictwo: Sonia Draga /Ziji Publishing
Rok wydania: 2006 /2005
Stron: 477

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...