czwartek, 4 grudnia 2014

Powstanie warszawskie alternatywnie

Trzecia (właściwie druga) część historii podpułkownika Grobickiego rozgrywa się w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku.Jerzy Grobicki, kilku jego towarzyszy broni oraz naukowcy przebywają w Stanach Zjednoczonych. Znajdują sposób aby powrócić do czasu, z którego zostali wyrwani pięć lat wcześniej. Potrzebują jednak do tego pozostałości MDS, które są schowane w jaskini gdzieś w Górach Świętokrzyskich. Podpułkownik wraz z nieodłącznymi Wieteską, Galasiem i Kurcewiczem podejmują się przeprowadzenia akcji przewiezienia wymaganego sprzętu z okupowanej Polski. Początkowo nic nie zwiastuje kłopotów, a podekscytowany wizją powrotu Grobicki nie zwraca uwagi na datę w kalendarzu.


"www.1944.waw.pl" została wydana jako druga część "www.1939.com.pl". Tym razem autor postanowił przedstawić alternatywną wizję pierwszych dni powstania warszawskiego. Żołnierze z AK mają wsparcie w postaci wyszkolonych operatorów GROM-u oraz czołgów i transporterów opancerzonych. Oni sami są też lepiej wyszkoleni i wyposażeni. Mimo, to walki są bardzo trudne i autor nie poszedł na łatwiznę, próbując twierdzić, że to by wystarczyło do pokonania wojsk niemieckich. Marcin Ciszewski unika też jednoznacznej oceny czy powstanie było potrzebne czy nie.
Tak jak wcześniej fabuła powieści jest bardzo wciągająca i choć tematyka jest zdecydowanie militarna, to nie ma poczucia przytłoczenia opisami walk i użytego w nich sprzętu. Ponadto kilka ciekawych zwrotów akcji powoduje, że nie do końca mamy pewność jak się cała historia zakończy. Sprawnie też została wyjaśniona kwestia, dlaczego jednak doszło do powstania, mimo ingerencji w historię przez żołnierzy PSBR.
Tym, którzy zetknął się z tą książką, proponuję aby najpierw sięgnęli po część pierwszą - będzie im zdecydowanie łatwiej "wejść" w akcję.
Podsumowując - pozycja dla fanów fantastyki militarnej i rozważań z pod znaku "co by było, gdyby...".

Tytuł: www.1944.com.pl
Autor: Marcin Ciszewski
Wydawnictwo: SOL /Ender
Rok wydania: 2009
Stron: 335

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...