czwartek, 12 maja 2016

Pocisk 3/2016

Magazyn "Pocisk" zagościł już na stałe na mojej liście zakupów, bo do dobrych rzeczy człowiek się szybko przyzwyczaja.Redakcja magazynu jak zwykle nie zawodzi. Znani pisarze w opowiadaniach i wywiadach, wgląd w codzienną pracę policji i sylwetki słynnych przestępców - wszystko, co najlepsze w kryminałach, tyle, że w wersji gazetowej.
Opowiadania są trzy. Otwierające numer "Seryjny w pułapce" jest autorstwa Joanny Jodełki. jest nietypowe ze względu na głównych bohaterów, Są nimi pracownicy firmy czyszczącej mieszkania po zmarłych osobach. Końcowe są dziełem Aleksandry Zielińskiej ("Piękny chłopiec") oraz Jakuba Szwarczyńskiego ("Struna").
Pierwszy z dwóch wywiadów jest z Przemysławem Semczukiem, autorem książki o "Wampirze z Zagłębia" - próbuje on w niej odpowiedzieć czy rzeczywiście złapano odpowiedzialnego za te zabójstwa. W drugim na pytania odpowiada Ove Løgmansbø (ach, ten skandynawski alfabet), pisarz pochodzący z wysp Owczych.
Najbardziej czekałem na rozwiązania zagadki z poprzedniego numeru z artykułu Kacpra Choromańskiego. Rozwiązanie okazało się i proste i zaskakujące, ale istotą był fakt, że nie można było do niego dojść bazując tylko na informacjach z jednego badania lecz z kilku różnych wyników analiz kryminalnych.
W cyklu "Sylwetka seryjnego" opisano Teda Bundy'ego - słynnego amerykańskiego mordercę działającego w larach siedemdziesiątych.
Interesujący jest artykuł mecenasa Kazimierza Pawelca poruszający kwestie braku odpowiedniego sformułowania przepisów prawa w zakresie oceny przestępstw znieważenia, zeszpecenia lub obrazy uczuć religijnych. Zwłaszcza to ostatnie bardzo często pojawia się jako zarzut wobec osób zajmujących się sztuką (albo "sztuką" - w zależności od tego jak są postrzegani w społeczeństwie).
Oprócz tego można przeczytać o gangu "bokserów", karze śmierci w PRL oraz o niemieckiej grupie terrorystycznej "Frakcja Czerwonej Armii".
Za kilka dni nowy numer, więc nie ma na co czekać i łapać jeszcze bieżący.


Tytuł: Pocisk nr 3/2016
Wydawca: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o.
Rok wydania: 2016
Stron: 82

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...