wtorek, 17 maja 2016

Szybszy niż błyskawica

"My name is Barry Allen and I'm the fastest man alive" - te słowa brzmią co tydzień na początku kolejnego odcinka "The Flash". Dzisiaj jednak nie o serialu, lecz komiksowej wersji przygód "szkarłatnego sprintera".Barry Allen jest policyjnym technikiem kryminalnym, który w wyniku wypadku z udziałem pioruna i chemikaliów dostał takiego przyspieszenia, że nawet "Człowiek ze stali" ma problem się z nim równać. Tym razem musi stawić czoło szybko mnożącemu się problemowi.

Flash to jedna z najistotniejszych postaci w komiksowym świecie DC. Pędzący z niewiarygodną prędkością bohater jest wyrazem ciągłych tęsknot za uciekającym czasem. Ile osób chciałoby w mgnieniu oka przemieszczać się z miejsca na miejsce, a nawet podróżować w czasie? Allen niekoniecznie, ale przypadkowe trafienie piorunem w połączeniu z mieszanką chemikaliów zmieniło go w najszybszego człowieka chodzącego, a właściwie biegającego, po Ziemi.
Opowiedziana w prezentowanym komiksie historia nie jest początkiem przygód gościa z błyskawicą na piersi. Flash opanował już swoje umiejętności i potrafi je wykorzystać w walce ze swoimi wrogami. Tym razem jednak trafia na przeciwnika, który ma nad nim przewagę. Dodatkowo, poszerzanie zdolności przynosi Barry'emu więcej kłopotów, gdyż okazuje się, że nie do końca pojmuje naturę swoich darów, bo "Speedforce" to nie tylko superprędkość, lecz coś, co wykracza poza znany nam czas i przestrzeń. Dochodzi także kwestia odpowiedzialności za działania, do których nie jest przygotowany. Dzięki takiemu dwutorowemu poprowadzeniu fabuły mamy możliwość spojrzenia na kolejne etapy procesu tworzenia się superbohatera. To sprawia, że nie bez powodu "Cała naprzód" została nazwana jednym z najlepszych komiksów z gatunku "superhero".
Strona graficzna jest naprawdę dobra. Rysunki Francisa Manapula bardzo przypadły mi do gustu. Duże wrażenie sprawiają zwłaszcza plansze na początkach rozdziałów z ciekawie wkomponowanym tytułem komiksu. Mała próbka na na zdjęciu poniżej.


Oprócz właściwego komiksu w środku można znaleźć alternatywne wersje okładek, kilka szkiców projektowych i wstępnych rozrysów stron.
Podsumowując - bardzo ciekawa pozycja komiksowa, zarówno pod względem scenariusza, jak i strony graficznej. Jeżeli chcecie czegoś innego od DC niż Supek i Gacek to zdecydowanie polecam.


Tytuł: Flash. Tom 1. Cała naprzód / The Flash Volume 1: Move forward
Autor: Francis Manapul, Brian Buccellato
Wydawca: Egmont
Rok wydania: 2016 / 2012
Stron: 192

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...