środa, 15 czerwca 2016

Pocisk 4/2016

Majowy numer magazynu "Pocisk" jak co miesiąc oferuje ciekawe opowiadania pisane przez najlepszych polskich autorów oraz artykuły przybliżające różne aspekty działań policji i wymiaru sprawiedliwości.Tym razem na dobry początek mamy opowiadanie "najgorętszego nazwiska polskiego kryminału", czyli Remigiusza Mroza. Opisuje on, opartą na faktach, historię mordercy z Podhala.
Następnie możemy przeczytać wywiad ze "Sproketem" - byłym członkiem grupy pruszkowskiej, który został świadkiem koronnym, choć, jak sam twierdzi, obecnie nie ma z tego tytułu korzyści i ochrony.
Leszek Koźmiński opisuje zawartość walizki kryminalistycznej, chociaż "walizka" to za małe słowo. Sprzętu jest tak dużo, że wszystko to musi być przewożone samochodem, np. takim jak na zdjęciu poniżej, który jest na wyposażeniu elbląskiej policji.


W "Sylwetce wielokrotnego" poznajemy historię Eda Geina, który po morderstwach ściągał skórę ze swoich ofiar.
O tajnikach profesji włamywaczy i kilku sposobach jak się przed nimi zabezpieczyć można przeczytać w artykule Jędrzeja Kupczyńskiego.
Stalking nie jest raczej nowym zjawiskiem, ale dopiero niedawno zostały wdrożone przepisy, które uznają tego typu działania za karalne. Wbrew pozorom nie dotyczy ono tylko osób znanych, lecz także zwykłych ludzi. Czasami jednak dochodzi do sytuacji kuriozalnych, kiedy to np. na policję jako stalking zgłaszane są telefony od pracowników m.in. firm windykacyjnych.
Zawsze chętnie czytam historie autorstwa Piotra Ambroziewicza z okresu PRL. Tym razem opisuje on działalność pewnego kelnera, który pokątnie dorabiał do swojej pensji jako pośrednik w obrocie cennymi kruszcami. Jest też okazja na więcej takich wspomnień, gdyż Ambroziewicz wydał książkę. Mam w planie ją kupić, ale raczej w wakacje.
Interesujący jest wywiad z Magdą Omilianowicz, autorką książki "Bestia" o Leszku Pękalskim. Miała ona okazję rozmawiać z nim osobiście i odniosła wrażenie, że pomimo pewnej niepełnosprawności umysłowej, jest on świadomy jak można odnieść z tego korzyści.
Ponadto w numerze znajduje się wywiad z pisarką Hanną Samson, historia Jonasza, który poćwiartował swoją ofiarę oraz artykuł Kazimierza Pawelca o Frogu i podobnych mu kierowcach o "ułańskiej fantazji", choć jest to raczej wprowadzenie do dyskusji o karaniu właśnie takich sprawców, a nie tych krzywo parkujących, którzy jednak nie sprawiają zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
Na koniec można przeczytać fragmenty powieści "Rzeźbiarz śmierci" Chrisa Cartera oraz "Dziewczyna w walizce" Raphaela Montesa. Zwłaszcza ta druga mnie zainteresowała i mam zamiar się z nią bliżej zapoznać.
Miłej lektury!


Tytuł: Pocisk 4/2016
Wydawca: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska sp. z o.o.
Stron: 82

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...