piątek, 8 lipca 2016

Faceci w szopach zmieniają świat

Jamesa Maya kojarzy się przede wszystkim z brytyjskim programem motoryzacyjnym, gdzie obok Jeremy'ego Clarksona i Richarda Hammonda prezentuje wszelkiego rodzaju pojazdy. Jednak sam May interesuje się także techniką w szerszym zakresie.Co jest równie ważne, jak genialny pomysł, który ma zmienić historię? Nie zgadniecie - szopa. Zwykła szopa, lub jej ekwiwalent w postaci strychu, piwnicy czy też Vehicle Assembly Building. Mężczyźni (nie ukrywajmy, Skłodowska-Curie to raczej wyjątek niż reguła w świecie wynalazców), testują tam swoje pomysły, z dala od innych, zwłaszcza konkurentów.

Książka Jamesa Maya to świetny przewodnik po historii wynalazków i postępu jako takiego. Podzielona na sześć części prezentuje różne aspekty zmian jakie zachodziły w społeczeństwie pod wpływem idei propagowanych przez wizjonerów, choć czasami szaleńcy też się trafiali. Z dużą dozą humoru autor opisuje m.in. ewolucję samolotów (dużą część poświęcając konstrukcji Concorde'a) - z podziałem na część cywilną i wojskową czy też kosmiczny wyścig na Księżyc i jeszcze dalej. Przypomina dawno odesłane do lamusa sterowce. Wskazuje też, że pomimo tylu lat dzielących nas od Forda T to w samochodach zmieniło się tylko opakowanie - główne elementy konstrukcyjne są takie same. Jedna z części zaś skupia się na tym jak rozwój sprzętu grającego i instrumentów wpłynął na codzienne zachowanie nastolatków - kiedyś chcąc słuchać muzyki musieli włączać gramofon i kupować płyty. A teraz? Odtwarzacz MP3 jest niewielki i ma pojemność kilkuset płyt. Prowadzący "Top Gear" zabierze też na na krótką wycieczkę do wspomnianego wcześniej VAB. Jest to szopa tak wysoka, że posiada własny system regulacji pogody, gdyż pod dachem zbierają się chmury i potrafi spaść deszcz.
Uzupełnieniem treści są zdjęcia, reprodukcje plakatów czy schematów np. samolotów. Ja w każdym takim przypadku uznaje to za element podnoszący jakość pozycji, bo wtedy rzadziej sięgam w czasie lektury po dodatkowe źródła i mogę się skupić na książce.
Podsumowując - krótka historia wynalazków podana w łatwo przyswajalnej formie. Po lekturze nie pozostaje nic innego jak udać się do swojej szopy i wymyślić coś co zmieni świat :)Tytuł: James May i jego wspaniałe maszyny. O tym jak faceci w szopach zmienili nasze życie / James May's magnificient machines. How men i sheds have changed our lives
Autor: James May
Wydawca: Insignis Media
Rok wydania: 2011 / 2007
Stron: 368 + 32

2 komentarze:

  1. Ta książka stoi na mojej półce i czeka na swoją kolej. Przeczytam na pewno.

    OdpowiedzUsuń

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...