sobota, 10 grudnia 2016

Polak potrafi!

Polka zresztą też. W naszej historii nie brakuje panów i pań, którzy swoimi pomysłami zmieniali znanym nam świat.Wszyscy z grubsza znamy osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie czy Mikołaja Kopernika. A co mówią nam nazwiska Stefana Banacha czy Maksymiliana Faktorowicza? Przeważnie nic. Pora więc nadrobić te braki.
Jakiś czas temu prezentowałem Wam pierwszą książkę z serii "Historia Polski 2.0" o trudnych relacjach z naszymi sąsiadami. Tym razem Jan Wróbel wraz z żoną Ewą przedstawiają biografie ludzi, którym w życiu się udało. Poza wcześniej wspomnianymi postaciami jest tu jeszcze około 40 innych - mniej lub bardziej znanych, ale w każdym przypadku ich osiągnięcia są powodem do dumy. Jedną z nich jest Krystyna Skarbek, która była w trakcie II wojny światowej była tajną agentką w służbie Jego Królewskiej Mości. To jej pomocy potrzebował kapitan Jamróz na łamach powieści Marcina Ciszewskiego. Prawdopodobnie stanowiła też pierwowzór dziewczyny Bonda z "Casino Royale". 
Polakom świat zawdzięcza również kilka znaczących wynalazków, np. lampa naftowa powstała dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi, zaś Jacek Rafał Karpiński stworzył praprzodka laptopa. mamy też w gronie naszych obywateli wybitnych sportowców, budowniczych czy muzyków. Kiedy więc jakiś obcokrajowiec zacznie się przechwalać jacy to jego rodacy nie są wspaniali nie musimy się zżymać, tylko mamy w ręku kilka solidnych argumentów, że my gorsi nie jesteśmy.  :)
Tak jak poprzednio książka jest bogato ilustrowana rysunkami autorstwa Joanny Wójcik, a treść jest przekazywana w różnorodnej formie i z humorem, którego tak brakuje w podręcznikach.
Podsumowując - świetna pozycja dla chcących poznać coś więcej niż tylko to, co ma nam do przekazania system edukacji. A dla uczniów to powinna być pozycja obowiązkowa. Tylko szkoda, że część trzecia, która była zapowiadana na styczeń 2016 nie ukazała się do dzisiaj.


Tytuł: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym ile świat nam zawdzięcza
Autor: Jan Wróbel, Ewa Wróbel
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2015
Stron: 240

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...