wtorek, 21 lutego 2017

Literata przypadki i wypadki

Zbigniew Książek jest autorem m.in. tekstów oratoriów Piotra Rubika, a jedna z jego sztuk była w repertuarze elbląskiego teatru. "Byłaś serca biciem" to pewnego rodzaju autobiografia, choć bardzo specyficzna. Wraz z autorem odwiedzamy Stany, kulisy Sali Kongresowej, a nawet pewien przybytek z "nieobyczajnymi" kobietami.
Zabierając się za lekturę byłem nastawiony, że poznam historie pracy autora z artystami, dla których pisał teksty, jakieś anegdoty - może niekoniecznie pikantne szczegóły (pewne rzeczy jednak powinny pozostać tajemnicą). Dostałem jednak takie trochę dziwne coś, bo więcej dowiedziałem się o Ameryce lat 70. (80.? - zaraz wyjaśnię dlaczego nie jestem pewien) i Polakach-imigrantach, niż o tym jak to jest rzeczywiście być literatem. Anegdot co prawda nie brakuje, ale ich rozrywkowy charakter jest tłamszony przez kilkukrotnie pojawiające się rozważania moralno-religijne. Miałem wrażenie, że autor chyba nie do końca był przekonany, w którą stronę ma pójść. Nie ułatwiało również lektury skakanie pomiędzy okresami i brak w miarę jednoznacznego określenia w jakim czasie dzieje się dany fragment - terminy "niedawno temu" czy "dawno temu" to tak naprawdę żadne wskazówki. 
Na kartach książki pojawiają się osoby, z którymi pisarz się zetknął, ale nie są one opisane z imienia i nazwiska, więc trzeba trochę pogłówkować i poszukać dodatkowych informacji, aby wiedzieć kto jest kto. Nie miałem problemu tylko z jednym artystą, ale wskazówką był tytuł książki.
Ne jestem w stanie jednoznacznie wskazać, kto mógłby być odbiorcą tej pozycji, więc na koniec zostawiam tylko nagranie Andrzeja Zauchy z festiwalu w Opolu.


Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi ekulturalni.pl.


Tytuł: Byłaś serca biciem czyli przypadki pewnego literata
Autor: Zbigniew Książek
Wydawca: Muza SA
Rok wydania: 2016
Stron: 254

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...