piątek, 17 lutego 2017

Polska język - trudna język

Polski język jest trudny - nie ma co ukrywać - dlatego każda próba wsparcia nas w polepszaniu naszej jego znajomości jest godna odnotowania.Paulina Mikuła prowadzi kanał na Youtube pod nazwą "Mówiąc Inaczej". Najczęściej pojawiające się kwestie zostały przez nią zebrane w książce, która w przystępny sposób wyjaśnia zawiłości polskiej gramatyki i ortografii.

Mam na swojej półce kilka słowników i zdarza mi się z nich korzystać częściej niż ze strony SJP. Jednak to są tylko słowniki i nie wszystkie zagadnienia są tam poruszone. Wtedy pomocna właśnie może być prezentowana książka.
W kilku rozdziałach autorka wyjaśnia trudności pojawiające się np. przy rozróżnianiu przekleństw od wulgaryzmów i kiedy jedne stają się drugimi. Prostuje też powszechne przekonanie o wymienności słów "bynajmniej" i "przynajmniej". Wszystkie używane przez nią przykłady są proste i trafią do każdego (sporo z nich jest branych z komentarzy umieszczanych pod jej filmikami na YT), ale nie jest to książka z serii "dla opornych". Na końcu zaś znajdują się specjalne teksty, testy i ćwiczenia, które mają pomóc w zapamiętaniu wcześniej przeczytanych wyjaśnień.
Jest tylko jedno "ale" - pierwszy rozdział. W moim mniemaniu jest on kompletnie nieprzydatny w tej książce. Dostajemy w nim całą historię od rozpoczęcia studiów polonistycznych, po podjęcie decyzji o rozpoczęciu działania na YT i rozwoju kanału. Przez to pojawia się wrażenie, że jest to autobiografia, a nie poradnik.

Pomimo tego minusa polecam książkę każdemu, kto ma ochotę polepszać swoje słownictwo i poprawność językową - czy to dla samego siebie, czy dla "szpanu w towarzystwie". Swój własny jeżyk trzeba znać i szanować. A jeśli książka to za mało to więcej jest na kanale - ja jednak zostaje przy wersji papierowej, gdyż trudno mi się słucha głosu autorki.

Książkę przeczytałem w ramach akcji Czytaj PL.Tytuł: Mówiąc inaczej
Autor: Paulina Mikuła
Wydawca: Flow Books
Rok wydania: 2016
Stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...