sobota, 11 lutego 2017

Niezrealizowane scenariusze

Cykl "Wojna.pl" Marcina Ciszewskiego to gotowy materiał do ekranizacji. Zawarte w prezentowanej pozycji scenariusze to próba przygotowania gruntu pod taką wersję historii żołnierzy PSBR.Scenariusze są cztery - trzy to początkowe odcinki serialu na podstawie pierwszej części cyklu - "www.1939.com.pl". Potem jest scenariusz do filmu "Major". Na samym końcu znajduje się nowela "Porucznik Jamróz", która ostatecznie znalazła się w ostatniej części cyklu, czyli "Kapitan Jamróz".

Kwestia sfilmowania historii żołnierzy przeniesionych w czasie co jakiś czas wraca - autor na Facebooku informuje, że projekt jest w toku i niedługo powinny być znane konkrety. Szczerze trzymam kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia, gdyż w tej fabule jest duży potencjał.
Prezentowana pozycja to raczej ciekawostka dla fanów twórczości Marcina Ciszewskiego niż pełnoprawna część wspomnianej serii, tym bardziej, że dodatek w postaci noweli został w ostateczności włączony do normalnej powieści. Nie było jakiejś większej akcji promocyjnej i byłem zaskoczony, kiedy dojrzałem "Scenariusze..." na półce w księgarni. Ciekawie jest jednak zobaczyć jak sposób przedstawienia fabuły na potrzeby filmu/serialu jest odmienny od wersji literackiej. Opisy postaci, miejsc czy działania bohaterów są przedstawione w inny sposób - ważniejsze są dialogi niż treść zawarta (w książce) między nimi. Czyta się to zupełnie inaczej niż normalnie, ale nie gorzej.
Podsumowując - ciekawostka dla fanów, nie wymagana do uzupełnienia fabuły cyklu.
Poniżej zaś krótki fragment filmu "Major".
Tytuł: Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz
Autor: Marcin Ciszewski
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2015
Stron: 368

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...