wtorek, 11 lipca 2017

Harlan Coben - Nieznajomy


Adam jest sztandarowym przykładem spełnionego "amerykańskiego snu" - piękna żona, synowie, dom, dobra praca. Jednak spotkanie z Nieznajomym, który zdradza mu tajemnicę jego żony, sprawia, że wszystko to lega w gruzach.

"Nieznajomy" to moje pierwsze spotkanie z Harlanem Cobenem, choć jego nazwisko bardzo często pojawia się okładkach innych książek jako wskazówka na kim inspirował się dany autor. Spotkanie zaliczam do udanych, choć początkowo nie byłem zbytnio przekonany do stylu autora. Dosyć duża ilość opisów i ciągłe przerywanie nimi dialogów nie wpływa dobrze na tempo czytania. Trzeba jednak przyznać, że im bardziej rozwijała się fabuła tym lepiej też było mi przerzucać kolejne strony.
Muszę przyznać, że autor przygotował ciekawą historię. Tytułowy Nieznajomy to człowiek, który pozyskał dostęp do wielu ukrywanych spraw i w swoim idealistycznym przekonaniu, że tajemnice należy ujawniać, informuje wybranych ludzi, że ich bliscy ich oszukują. Ale nie przewidział, że ludzie chcą być oszukiwani i że ujawnianie tajemnic jednych może sprowadzić niebezpieczeństwo na innych. Natomiast główny bohater, Adam, to typowy mężczyzna, który jest tak naprawdę nijaki. I dopiero spotkanie z Nieznajomym prowokuje go do podjęcia działań mających wyjaśnić jego słowa.
Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt tej powieści - pisarz pokazuje, że "amerykański sen" to tak naprawdę "pic na wodę fotomontaż". Duży dom z białym płotkiem, dobrze płatna praca, dzieci - wszystko to fasada, za którą skrywają się dramaty, kłamstwa i tłumione emocje. Z zewnątrz wydaje się to sielanką, ale skoro wszyscy chcą tego samego to staje się to nudne i obłudne. Tutaj takim celem m.in. jest umieszczenie dziecka w reprezentacji lacrosse'a. I oczywiście nie może to być po prostu reprezentacja, lecz jej lepsza część.
Podsumowując - ciekawy thriller, z długim rozbiegiem akcji, dynamicznym zakończeniem oraz interesującym tłem obyczajowym. Podobno nie jest to najlepsza z powieści tego pisarza, ale i tak jest dobrze.


Tytuł: Nieznajomy / The stranger
Autor: Harlan Coben
Wydawca: Albatros
Rok wydania: 2016 / 2015
Stron: 415

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...