poniedziałek, 17 lipca 2017

Fredrik Backman - Pozdrawiam i przepraszam


Elsa i jej babcia zupełnie nie przystają do stereotypów. Siedmiolatka uwielbia Harry'ego Pottera i czyta "literaturę na poziomie". Jej babcia zaś ma lat siedemdziesiąt siedem i rzuca w policjantów kupami, ucieka ze szpitala i za nic nie chce być "normalna". Nocami obie udają się do bajkowego świata - Kraju-Między-Snem-A-Jawą. Kiedy babcia umiera pozostawia Elsie zadanie dostarczenia listów do osób, którym wyrządziła krzywdę.

"Pozdrawiam i przepraszam" to nie jest książka, która jest bliska moim typowym zainteresowanie. Jednak po lekturze stwierdziłem, że pominięcie jej to byłby wielki błąd. Fredrik Backman napisał naprawdę wspaniałą historię, o tym, że nic nie jest takie jakim się wydaje i że kiedy czegoś bardzo chcemy, to jest to do osiągnięcia, pomimo tych wszystkich "cwaniaków", którym się wydaje, że wiedzą lepiej, a nie wiedzą, że komiksy to "lektura na poziomie". W czasie lektury doznałem chyba wszystkich emocji - od gniewu na dzieciaki ze szkoły Elsy, do wzruszenia przy historii kobiety w czarnym ubraniu. Bo książka zmienia nasze postrzeganie przedstawionej fabuły wraz z każdym kolejnym rozdziałem. I tym właśnie cechuje się dobra historia - do samego końca odkrywamy coś nowego. Ponieważ autor przeplata opowieść realną z baśniami z wymyślonej krainy dodatkową zabawą jest zrozumienie do kogo odnosi się dana historyjka.
Pomysł z listami jest bardzo ciekawy, a żeby nie było małej bohaterce zbyt łatwo najpierw musi odgadnąć gdzie te listy są pochowane i nie są to proste zagadki, ale zawsze są związane z osobą do której dany list ma dotrzeć. A poszczególni bohaterowie są bardzo zróżnicowani i każdy czytelnik znajdzie kogoś podobnego do siebie i, wielce prawdopodobne, po lekturze zacznie się zastanawiać do kogo napisałby takie listy jak babcia Elsy.
Dla mnie osobiście wielkim plusem jest duża ilość odniesień do komiksów, zwłaszcza tych od Marvela. Dziewczynka na przykładzie Cyclopsa, Wolverine'a i Jean Grey tłumaczy jak to jest gdy kocha się kogoś tak bardzo, że nie chce się dzielić. A jako postać na prezentację do szkoły wybiera Spider-mana. Drugim motywem książkowym jest Harry Potter, który jest dla Elsy najważniejszym bohaterem literackim.
Podsumowując - niezwykła opowieść o niezwykłych ludziach, którzy prawdopodobnie mieszkają gdzieś obok nas, a my nawet o tym nie wiemy.


Tytuł: Pozdrawiam i przepraszam / Min mormor hälsar och säger förlåt
Autor: Fredrik Backman
Wydawca: Sonia Draga
Rok wydania: 2017 / 2013
Stron: 456

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...